С уверение, че и Европа печели от сътрудничеството им, лидерите на Русия и Турция пуснаха газопровода "Турски поток" чрез видеовръзка от Истанбул.
На екраните в залата на конгресния център "Халич" се виждаха екипите при компресорните станции в Анапа и Кьйъкьой, съответно в Русия и Турция, а на сцената за пускането в експлоатация бяха и лидерите на България и Сърбия, премиерът Бойко Борисов и сръбският президент Александър Вучич.
Те не участваха в церемонията с думи, но станаха обект на неколкократни благодарности от колегите си от Русия и Турция, Владимир Путин и Реджеп Тайип Ердоган.
Проектът е замислен да има "много положително влияние върху европейските страни и енергийната им сигурност" и използва екологично чисти технологии, увери Путин в обръщението си. Той обърна внимание, че Турция и Русия показват "пример за сътрудничество между хората", каквото понякога рядко се среща в региона.
"Всеки един от нашите гости, особено г-н Путин", заслужава благодарност за проекта, каза Ердоган. Той добави, че проектът ще помогне на Турция да стане глобален хъб в доставките на газ, след като тя вече снабдява вътрешния пазар на всички свои 81 провинции. Сега, след "Син поток 2" и свързването на Трансадриатическия и Трансанадолския газопровод, се очертава газовият капацитет на страната да надхвърли 415 млрд. куб.м газ, каза преди него турският министър на енергетиката и природните ресурси Фатих Дьонмез.
"Надяваме се Европа да прояви интерес и към втората тръба", добави Ердоган.
Борисов и Вучич се включиха единствено в символичната "изненада", която Ердоган бе приготвил за делегациите на страните, участващи в проекта. На сцената той ги прикани да направят крачка напред и четиримата заедно завъртяха кранчето на две - впоследствие обединили се в една - тръби с надписи "Турски поток" на руски и английски.