Бъдещето на Споразумението за свободна търговия в Северна Америка (NAFTA) е неясно в началото днес на последния кръг преговори между САЩ, Канада и Мексико и броени дни, след като президентът Доналд Тръмп отново заплаши Вашингтон да напусне договора от 1994 г.
От вторник трите делегации ще заседават в Монреал в продължение на една седмица в опит да изгладят различията си. Канада и Мексико, които първоначално отхвърлиха идеите на САЩ като неприложими, сега казват, че би могло да се маневрира. Това, обаче, изглежда твърде малко за Белия дом, където президентът смята, че NAFTA е несправедливо споразумение за американските компании и работници.
Търговията между трите страни е за над 1 трилион долара годишно и това вече е достатъчно да изнерви пазарите. Предполага се преговорите да приключат до края на март, за да не попаднат в страстите около кампанията за парламентарните избори в Мексико през юли. Мексикански източник на "Ройтерс", запознат с хода на преговорите, казва, че не е изключено да има още един кръг през март и дори вероятност за окончателни разговори след като минат изборите в Мексико.
В Отава съветници на външния министър Кристия Фрийланд заявиха миналата седмица, че анализът им на позицията на САЩ сочи, че американците нямат много търпение за преговори и по-вероятно ще напуснат споразумението.
Това е точно обратното на оптимизма на икономисти, анкетирани от "Ройтерс", според които ще има предоговаряне с минимални корекции на сегашното споразумение. Според 45% от анкетираните казаха, че с NAFTA е приключено, докато почти две трети смятат, че е гарантирано предоговорено споразумение, от което печеливши ще са енергетиката и технологичните сектори, а автопроизводството, промишлеността и земеделието ще пострадат.