САЩ навлизат във все по-протекционистки режим и това рискува икономическото лидерството на страната в Азия, предупреди вчера администрацията на президента Буш. “Странно е, че в 21 век Америка се ориентира към вътрешните си пазари, чудейки се дали икономически връзки с Азия са от национална важност “ – казва заместник – министърът на търговията Кристофър Падила, цитиран от AFP.
Под влиянието на Демократическата партия, Конгресът отказа да ратифицира Споразумението за свободна търговия с Южна Корея, най-големият търговски пакт за последните 15 години. Като основна причина демократите изтъкват бариерите пред вноса на американски автомобили в Южна Корея. Политиката на Китай спрямо националната си валута пък е причината за обтягане на търговските връзки между САЩ и азиатската държава.
Ако Вашингтон се ориентира към търговски протекционизъм и ограничаване на инвестициите и имиграцията, тогава Азия вероятно сама ще се заеме със собствената си интеграция. Това ще предостави на Китай лидерската позиция в азиатската икономика – най-бързо развиващата се икономика в света. Страните в Азия нямат друг избор освен да се присъединят към тази нова икономическа перспектива.
Китай отново печели влияние в региона чрез инвестиционни и търговски сделки с бързо развиващите се икономически страни.
Администрацията на Буш се стреми да създаде икономически връзки с много страни в Азия. САЩ подписаха споразумения за свободна търговия със Сингапур, Австралия, Южна Корея и водят преговори с Тайланд и Малайзия. Също така започнаха разговори за сключване на двустранни инвестиционни договори с Китай и Виетнам.
Според Падила, колебливостта на Конгреса да ратифицира споразумението за свободна търговия с Южна Корея, води до неувереност на Азиатските партньори, относно американските ангажименти в този регион. Ако пактът със Сеул не бъде одобрен от Конгреса загубите за американската икономика ще са значителни.