Съединените щати ще оказват дипломатически и търговски натиск върху държавите, които подкрепят киберпрестъпленията срещу американския бизнес и институции. Това обяви администрацията на президента Барак Обама, цитирана от британския в. “Гардиън“.
Според изданието с този ход най-мощната икономика в света поставя под прицел основния си конкурент Китай, който от години е обвиняван от САЩ в подкрепа на киберудари, водещи до многомилиардни загуби за американската икономика. Сред засегнатите компании са американски гиганти като General Motors, Ford, DuPont, Dow Chemical, Motorola, Boeing и Cargill. От тях е била открадната ценна информация, даваща конкурентно предимство на чуждестранните компании.
По думите на главния прокурор на Америка Ерик Холдър планът на Белия дом включва съвместни усилия с държави-съмишленици. С тяхна помощ САЩ ще контрират страните, подкрепящи кибератаките.
Част от арсенала ще включва дипломатически и търговски рестрикции и дори наказателно преследване. За целта администрацията на Обама ще проведе 120-дневен анализ, за да прецени дали е необходимо създаването на нови закони в тази насока.
Докладът на Белия дом не обвинява директно китайските власти за кибернападенията над щатски фирми и институции. Публикуван наскоро анализ на компания, работеща в областта на компютърната сигурност, обаче обвинява китайските военни за хакерски удари срещу САЩ. От Пекин категорично отхвърлят тези обвинения.
По време на годишното обръщение на президента към нацията в средата на февруари Барак Обама представи изпълнителна заповед, съдържаща план за борба с киберзаплахите срещу САЩ.