Американските власти отказаха да признаят новоизбрания венецуелски президент Никола Мадуро за легитимен държавен глава. Мадуро е пряк последовател на починалия социалистически лидер на латиноамериканската страна Уго Чавес. Причината за поведението на американците са оспорваните избори, които се проведоха във Венецуела миналата седмица.
Държавният секретар Джон Кери заяви, че САЩ няма да валидира резултатите от изборите. Официалното преброяване от централната избирателна комисия посочи, че Мадуро печели с 50,8% от вотовете срещу 49% за опозиционния лидер Енрике Каприлес. Самият Каприлес пожела да се извърши проверка на гласовете вот по вот и дори сезира нужните органи за реализацията на желанието си.
Централната комисия обаче отказа да изпълни искането на Каприлес. Върховният съд на Венецуела пък уточни, че няма законова основа за такъв ход, съобщава „Би Би Си“.
Съюзът на южноамериканските нации (UNASUR) днес свиква извънредно свое заседание, на което да се обсъди ситуацията в латиноамериканската страна. Аржентина, Боливия, Бразилия, Колумбия и Перу вече са признали резултатите от изборите.
В отговор на резките думи на Вашингтон, Мадуро отговори също толкова смело. Според него Вашингтон се намесва във вътрешнополитическия климат на Венецуела.
„Не се интересуваме от вашето зачитане“, изтъкна той. „Избрахме да бъдем свободни и ще бъдем свободни – с или без вас“.
Според анализаторите подобни търкания между двете страни не са нищо кой знае колко ново. Реториката на Венецуела спрямо САЩ винаги е била по-остра поради социалистическия климат в страната, опониращ на „империалистичния“ капиталистически такъв според венецуелските политически лидери.
Двете страни нямат и дипломатически представителства в столиците си от 2010 година насам.