Централната банка на САЩ обяви ново необичайно голямо увеличение на лихвените проценти в опит овладее растящите цени в най-голямата икономика в света, преживяваща най-високата инфлация от 40 години.
Федералният резерв заяви, че ще увеличи основния си лихвен процент с 0.75 процентни пункта, като се насочи към диапазон от 2.25% до 2.5%.
Анализаторите очакват до края на годината лихвите да достигнат ниво между 3% и 4%, което предполага, че темпът на увеличения може да се забави през следващите месеци. Снощното решение е четвъртото от март насам и действа стряскащо за предприятията и домакинствата, свикнали с ниските лихвени проценти, които рядко са се покачвали над 2% след финансовата криза от 2008 г.
Федералният резерв вече балансира между това да оладее инфлацията и да не вкара икономиката в рецесия. Анализатори все още смятат, че САЩ могат да избегнат тежки икономически проблеми, посочвайки пазара на труда, който все още добавя стотици хиляди работни места всеки месец. Потребителските разходи - които представляват почти 70% от икономиката - също се задържаха, въпреки че растежът се забави.
Но и се увеличават опасенията, че действията на централната банка ще насочат САЩ към рецесия. Последните отчети показват спадащо потребителско доверие, забавящ се пазар на жилища, нарастващи молби за безработица и първото свиване на бизнес активността от 2020 г. Мнозина очакват официалните данни тази седмица да покажат, че икономиката на САЩ се е свила за второ поредно тримесечие.
В много страни това е критерий, че икономиката е в рецесия, но в САЩ тя се измерва по различен начин.
Инфлацията в САЩ се повиши до 9.1% миналия месец, водена от по-високите цени на бензина, храната и жилищата. Това е доста над целта от 2% на Фед - и най-бързият темп от 1981 г.