Кражбата на интелектуална собственост коства на САЩ близо 300 милиарда долара годишно, сочи доклад. Документът определя положението като „безпрецедентно“ и изтъква, че главен виновник за това е Китай с 50 до 80% от осъществените кражби, съобщава „Би Би Си“.
Анализът е изготвен от бивши кадри по високите политически етажи на САЩ. Любопитното е, че той идва броени дни преди срещата на високо равнище между президентите на САЩ и Китай. Двамата държавни глави ще водят преговори на 7 и 8 юни и е твърде вероятно да се повдигне въпросът за китайския кибер-шпионаж, в който са обвинени китайските власти.
По-рано през този месец Пентагонът за пръв път директно атакува китайското правителство. По думите на военните, азиатците са атакували правителствени компютри като част от кибер-шпионска своя кампания. Целта ѝ е събирането на информация относно дипломатическия, икономическия и военния сектор на САЩ.
Пекин отрече доклада и го определи като „неподплатен с факти“. От там допълниха, че той е символен за американската „недоверчивост“.
Докладът уточнява, че кражбата на интелектуална собственост коства на САЩ хиляди работни места и пречи на иновационното развитие. Освен Китай, други нечестни играчи според анализа са и Русия и Индия.