САЩ ще ни съдействат в областта на електронното здравеопазване

17.05.2010 | 15:12
по статията работи:
Важно място имат в здравната реформа иматмерките за спиране на процеса на изтичане на медицински кадри от България, заяви Борисова
САЩ ще ни съдействат в областта на електронното здравеопазване

Министърът на здравеопазването проф. д-р Анна-Мария Борисова се срещна с посланика на Съединените американски щати у нас Джеймс Уорлик. В срещата участваха заместник-министър проф. Иван Миланов и началникът на политическия кабинет на министъра Даниела Пантова, съобщават от МЗ.

Проф. Борисова информира американския дипломат за приоритетите на новия управленски екип в областта на здравната реформа. Подчертано беше, че изготвянето на актуализирана национална здравна карта, приемане на необходимите медицински стандарти и на новите клинични пътеки ще гарантират постигане на качество в медицината, въз основа на ясни и общоприети научни критерии. Целта е да се издигне професионализмът и да се подобри качеството на медицинската дейност, заяви Борисова. Болници в България няма да се затварят, но предстои преструктуриране на лечебните заведения за активно лечение.

След изготвяне на националната и регионалните здравни карти, по обективни критерии ще се прецени колко и кои болници ще станат звена за долекуване и продължително лечение, а друга част - спешни медицински центрове, подчерта здравният министър. Уорлик беше запознат и със стратегията за обособяване на високотехнологични болници в 6-те региона на планиране на базата на съществуващите университетски болници в тях. Във връзка с повишаване ролята на профилактиката по отношение на заболяванията, водещи до висока смъртност и в частност онкологичните, се предприемат активни мерки.

Особено важно за здравното министерство е лекарите да бъдат удовлетворени от работата си и да издигат своята квалификация и професионализъм, заяви на срещата министър Анна-Мария Борисова. Освен работата в тази насока, важно място имат и мерките за спиране на процеса на изтичане на медицински кадри от България. Ще се създават стимули за развитие на груповите практики в доболничната помощ като база за специализации на лекарите без специалност. Предимствата са в няколко насоки - осигуряване на пълноценно 24-часово обслужване на пациентите, снижаване на разходите и в крайна сметка създаването на функциониращ работещ модел в доболничното обслужване. МЗ планира и финансови стимули за развитието на подобни групови практики. Към тях ще бъдат включени и фелдшерите като лекарски асистенти, които ще обслужват районите на практиките.

Министър Борисова подчерта и значимостта на развитие на електронното здравеопазване като механизъм за дисциплиниране на системата и за регистриране на всяка една дейност по отношение на отделния пациент.

Посланик Джеймс Уорлик  изрази готовност от американска страна да бъде оказана подкрепа в отделни направления и специално в областта на електронното здравеопазване.

 

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Свободна Безмитна Зона – Бургас АД Първокласни мултифункционални складове, митническо агентиране.
Венто - К ООД Проектиране, изграждане, монтаж и продажба на вентилационни и климатични системи.
ММС Инк. ЕООД Официален дистрибутор на Daikin-Япония. Лидер в производството на климатична техника.
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Женевски конвенции
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
-  Тате, защо Земята се върти? -  Как така се върти, бе! Да не си ми изпил ракията?
На този ден 18.04   1506 г. – Започва строителство на базиликата Свети Петър в съвременния и вид. 1599 г. – Испанският крал Филип III Испански се жени за австрийска ерцхерцогиня...