СБ: България трябва да продължи да инвестира в образование

14.11.2008 | 17:20
по статията работи: Петър Чернев
Основното предизвикателство пред страната е повишаването на професионалните умения на работната сила
СБ: България трябва да продължи да инвестира в образование

България трябва да продължи да провежда последователна политика за насърчаване на инвестициите в професионални умения и образование и за привличане на повече хора на пазара на труда с цел гарантиране на по-високи темпове на икономически растеж. Това е основното послание на доклад на Световна банка със заглавие „България: Повишаване на заетостта и човешкия капитал за растеж и сближаване”, изготвен по поръчка на Министерството на труда и социалната политика и Конфедерацията на работодателите и индустриалците в България (КРИБ). Този факт е също така особено важен в условията на световна финансова криза, която би могла да доведе до забавяне на икономическия растеж в България през следващата година, посочват от КРИБ.

В доклада се отбелязва, че през последните години сме свидетели на значително подобряване на ситуацията на пазара на труда в България, в това число стабилно нарастване на заетостта, допринесло за високия икономически растеж. За периода 2003-2007 г. са създадени над 400 000 нови работни места.

„България разполага със значителни неизползвани вътрешни трудови резерви, които биха могли да бъдат активирани за рязко покачване на нивото на заетост и за постигане на устойчивост на високия икономическия растеж, необходим на страната за сближаване с по-богатите икономики на ЕС”, казва Кристиян Бодевиг, старши икономист в Световна банка и основен автор на доклада. „Например, значително по-малък е броят на българските младежи, участващи на пазара на труда, в сравнение с останалите страни от ЕС, а мнозина – близо 20% - от младежите на възраст между 15 и 24 години нито работят, нито учат”. Според доклада възрастните хора в България не участват така активно на пазара на труда, колкото техните европейски връстници. Голям брой от безработните и неактивните са с ниска квалификация.

Основното предизвикателство: Повишаване на професионалните умения на работната сила за постигане на по-висок растеж

В доклада се посочва, че дългосрочният растеж и сближаването налагат устойчиво нарастване на производителността на труда и на инвестициите в човешки капитал, особено в условията на демографската криза в България, която се очаква да продължи и през следващите години. „Ако заетостта беше важен фактор за икономическия растеж през последните години, в бъдеще само по-нататъшното активиране на населението в трудоспособна възраст на пазара на труда няма да е достатъчно за генериране на висок икономически растеж, необходим за сближаването на България с водещите икономики в Европа и света”, казва Бодевиг. „Политиките за повишаване на уменията за труд и производителността на труда са добра рецепта България да излезе по-силна от икономическия спад вследствие на глобалната финансова криза”.

В сравнение с другите държави-членки, производителността на труда в България е ниска. Това налага да продължат целенасочените действия за насърчаване включването в образование и обучение - от ранно детство до най-високите образователни степени, с цел подобряване на човешкия капитал и повишаване на производителността на труда, необходими за икономически растеж и постигане на сближаване.

Авторите на доклада считат, че за удовлетворяване на търсенето на квалифицирана работна ръка и увеличаване на заетостта в краткосрочен план, България трябва да продължи да развива политиката за улесняване на прехода на младите хора от образование към заетост, включително чрез задържането им по-дълго в училище с цел придобиване на знания и умения, търсени на пазара на труда, както и чрез стимулиране на почасовата и временната заетост и програмите за практическо обучение на млади хора.

За постигане на напредък в тази област Правителството ще продължи консултациите със социалните партньори за законово уреждане на статута и дейността на агенциите за временна заетост.

В тази връзка председателят на Конфедерацията на работодателите и индустриалците в България (КРИБ) Иво Прокопиев коментира: „Като краткосрочна мярка особено важна е промяната в законодателството, която да позволи въвеждането на система за по-гъвкаво работно време и за почасово наемане, защото в периода на недостиг на работна ръка това може да отпуши системата”.

Прокопиев посочи, че правителството на България е откликнало положително в посока приемане на проекто-закона за агенциите за временна заетост, който в момента е в парламента и за който бе потърсена подкрепа от страна на представителите на бизнеса.
Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Свободна Безмитна Зона – Бургас АД Първокласни мултифункционални складове, митническо агентиране.
ММС Инк. ЕООД Официален дистрибутор на Daikin-Япония. Лидер в производството на климатична техника.
Интерлийз ЕАД Лизинг на оборудване, транспорни средства, леки автомобили и др.
Резултати | Архив
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Зимна приказка
Между приятели: - На кого е кръстена дъщеря ви Гертруда? - На дядо си Пенчо. - ?!? - Беше герой на труда....
На този ден 25.11   1120 г. – Белия кораб потъва близо до Нормандския бряг. 1667 г. – Опустошително земетресение в Кавказ причинява смъртта на 80 хил. души. 1741 г. – С...