Снимка: Sxc.hu
България трябва да приеме финансовата и икономическата криза като възможност, за да развива нови проекти основно в инфраструктурата. Това заяви Кристалина Георгиева, вицепрезидент на Световната банка (СБ) по време на заключителната дискусия от „Инициатива 2020" за развитието на българската икономика.
Експерти, депутати и български представители на Европейския парламент обобщиха проведените досега дискусии, свързани с икономиката и финансите, енергетиката и селското стопанство, образованието и високите технологии, както и с транспорта, туризма и инфраструктурата, информира Dariknews.bg.
Според експертите има реална възможност българската икономика да завърши годината с общ спад от 3,5 на сто. Дори да се случи, това няма да нанесе сериозен удар върху реалния сектор, ако страната ни не допусне сериозен скок на безработицата.
Световната банка посъветва българските институции да влагат държавните ресурси в инфраструктура, за да могат да се развиват и останалите сектори от икономиката.
Недостигът на капитали в световен мащаб в момента е между 200 и 700 милиарда долара, като регионът на Югоизточна Европа е сериозно засегнат от него.
От Световната банка прогнозират бюджетен дефицит от 5-6 на сто за региона, но за България, процентът може да бъде по-малък. Според Кристалина Георгиева се очаква притокът на капитали да се възстанови в резултат на постепенното оздравяване на икономиката на САЩ и другите развити страни. Вицепрезидентът на Световната банка допълни, че е участвала наскоро в срещи с инвеститори от Уолстрийт и настроенията там са по-оптимистични спрямо изминалите месеци.