СБ: Няма промяна в бизнес климата в България през последната година

04.11.2010 | 10:59
по статията работи:
Страната ни запазва 51-ата си позиция в класацията на институцията Doing Business 2011
СБ: Няма промяна в бизнес климата в България през последната година

Световната банка представи осмото издание на редовния си годишен доклад "Да правиш бизнес" (Doing Business 2011). Докладът обхваща състоянието на инвестиционния климат и е своеобразна класация на 183 страни от всички континенти по различни показатели.

Класацията се прави на базата на анализ на нормативната уредба, която се прилага за компаниите през техния жизнен цикъл - фазата на стартиране и експлоатация, техните презгранични търговски контакти, плащането на данъци и такси и тяхното закриване. Данните се събират от страните, като по различните критерии една страна може да заема различни места. Любопитна подробност е, че преди да заеме поста финансов министър а България, Симеон Дянков, като служител на Световната банка, е работил по критериите в класацията.

Според доклада през последната година България е въвела две законодателни промени за улесняване на бизнеса. Едната е намаляването на минималния капитал за регистриране на ООД от 5 хил. на 2 лв., а другата е понижаването на осигурителната тежест с 2 процентни пункта от началото на тази година. Последното е с уговорката, че докладът на финансовата институция не е обхванал договореното ново повишение на осигуровките през есента с 1.8 п.п. (в сила от януари 2011 г.), с което нетното свиване на тежестта е 0.2 пункта.

Страната запазва позицията си в класацията. През тази година обаче тя се прави по нова методология, като някои критерии отпадат. Така по сегашните България е на 51  позиция, като е на същата и за миналата. По старата методология заемахме 44 място, припомня Дневник.bg.

България е в челната десетка (на 6-о място) на планетата по прогрес в облекчаването на данъкоплатците наред с Канада, Македония, Китай и Унгария. Тук се имат предвид както ниският плосък данък за доходите, така и работата по събирането на данъци. Въпреки това не сме сред десетте страни, в които плащането на данъци е най-лесно - там са Ирландия, Канада, Китай, Кувейт.

Тазгодишното проучване поставя България на 7-о място в света по лесен достъп до кредити след Малайзия, Хонконг, Китай, Англия, Австралия и ЮАР. Оценката се базира на дела на фирмите и гражданите, които имат заеми, наличието на единен кредитен регистър и частни бюра с подобни функции, обхвата на информацията в тях, законовата база за гаранциите, обезпеченията, фалитите и т.н.

Сравнително добро класиране България е заела и по отношение на защитата за инвеститорите. В новия доклад страната е на 44-та позиция, след като в предишния бе на 41-во място, а не е сигурно къде ще бъде наредена догодина, след като национализацията на част от личните спестявания в професионалните пенсионни фондове се осъществи, а при някои публични дружества се сключиха съмнителни сделки по смяна на собствеността и укриване на финансови проблеми от малките акционери. За пример може да бъдат дадени последните трусове на фондовата борса с фалита на "Мостстрой" и странната раздяла на холдинг "Пътища" с печеливши дъщерни фирми в полза на анонимни офшорни купувачи. Тези събития поставиха под съмнение работата на Комисията за финансов надзор, коментира вестник "Сега".

Тези казуси не са обхванати от изследването на СБ и акцентът за България е поставен върху задълженията директори на компаниите и мажоритарни собственици да декларират конфликта на интереси. Докладът все пак критикува страната за това, че има възможност регулациите да се заобикалят и сделките със свързани лица все пак да се осъществяват.

В крайна сметка България заедно с Китай и Казахстан се нарежда в групата на общо 37 страни, чиито закони защитават миноритарните акционери от действията на директори и мажоритарни собственици.

Условията, които България дава на строителните предприемачи, не са особено добри, твърди изследването. При световния отличник Дания процедурите за сдобиване със строителна виза са само 6, докато у нас са нужни 24 подписа и печати. В Сингапур строителна виза се издава за 25 дни, в САЩ - за 40, а у нас същото отнема 139 дни. В Бразилия са необходими 411, в Русия - над 500 дни, а в Кипър - 677.

Изследването показва още, че в Германия и Австрия фирмите чакат само 17-25 дни за свръзване с електромрежата, в Чехия губят 279 дни, в Русия -300. За българските предприемачи средният срок за присъединяване е 137 дни.

Сингапур остава за пета поредна година начело на класацията на Световната банка. Градът-държава изпреварва своя азиатски съперник Хонконг. Нова Зеландия до 2005 г. е оглавявала класацията, но сега остава на трето място. Великобритания е на четвърто, а САЩ остават на пето. Световната банка отбелязва, че 18 от 25-те икономики, които са класирани на челните места в класацията, са улеснили допълнително през последната година възможностите за правене на бизнес.

В Европоейския съюз (ЕС) Франция е на 11-о място според тази класация, изоставайки далеч зад Великобритания, Ирландия (9-о) или Финландия (13-о), но пред Италия (80-о) или Испания (49-о). Сред другите големи икономики Китай е класиран на 79-о място, Япония - на 18-о, а Германия на 22-о, отбелязва БГНЕС.

Страната, която най-много е подобрила инвестиционния си климат, е Казахстан. Тя се е придвижила напред с 15 позиции в класацията до 59-о място, благодарение на оптимизираните условия за: стартиране на бизнес, получаване на строителни разрешителни, защита на инвеститорите и презгранична търговия. Сред 10-те страни-отличнички в подобряването на условията за бизнес са още Таджикистан и Унгария, които се изкачват съответно с 10 и 6 места в класацията, както и Руанда, Кабо Верде, Замбия, Перу, Виетнам, Гренада и Бруней.

 

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Зимна приказка
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Зимна приказка
Събеседване: - Защо искате да работите при нас? - Аз съм счетоводител, с 20 години стаж, както и голям опит! - Колко преви 2+2? - А колко трябва да прави? - Кога ви е удобно да започнете?
На този ден 09.01   475 г. – Император Зенон е изгонен от Константинопол. 1317 г. – Филип V е коронован за крал на Франция. 1349 г. – Под претекст, че са носители на чума,...