СБ: Обединете малките университети в по-големи учебни заведения

19.03.2012 | 14:52
по статията работи: Александър Димитров
Нужни са реформи в публичните средства, отпускани за университетите, както и в собствената им финансова политика
СБ: Обединете малките университети в по-големи учебни заведения
Снимка: Econ.bg

 

Изследване на Световната банка на тема „Укрепване на висшето образование в България“ посочва, че България се характеризира с голям брой малки и по-скоро тясно специализирани университети. Това е контрапродуктивно и би трябвало да се обмислят евентуални реформи в този аспект, считат от институцията

Част от тези реформи би могло да бъде сливането на някои висши училища в по-големи институции, съобщава БТА, или пък да се създадат по-малък брой многопрофилни университети. Студентите в тях обаче следва да бъдат повече, отколкото записалите се сега.

Подходящ пример за подобна мярка би било например създаване на многопрофилен технически университет в София. Тази консолидация следва да включи Техническия университет (ТУ) в София, заедно със специализираните по-малки вузове по химически технологии и металургия, горско стопанство, минно дело и геология.

Един подобен модел би бил доста по-ефективен по мнението на Световната банка, чиито експерти наблягат на това, че са нужни справедливи и прозрачни критерии. Ръководителите на тези критерии трябва да бъдат способни, иновативни и далновидни мениджъри.

В рамките на проучването е направен паралел с Китай и Унгария, информира bTV. В двете страни са налични няколко десетки сливания на малки висши учебни заведения като плод на смели и решителни правителствени реформи. В централноевропейската държава началото на промените е сложено преди близо 16 години и приключва през 2007 година с консолидацията на близо 100 университета в 30 големи многопрофилни учебни заведения.

Друга препоръка за развитието на висшето ни образование е увеличаване на бюджетното финансиране за сектора до 1% от БВП в средносрочен план. Възможен и евентуално стимулиращ подход би било осъществяването на основно финансиране на университетите по друг начин – финансиране на завършилите висшите училища, вместо сегашното отпускане на субсидии според броя на записалите се студенти.

По мнението на Банката е нужен ръст и на собствените приходи на висшите учебни заведения редом до публично отпусканите средства от държавата. Това може да се осъществи чрез бъдещи увеличения на учебните такси.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Зимна приказка
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Зимна приказка
  • Най-старата коневъдна ферма в света
Срещат се двама приятели. Единият пита: - Какво ще правиш в събота? - Ще ходим със сина ми в парка да пускаме хвърчило дракон да лети! А ти? - И аз имам подобна програма - ще изпращам тъщата на...
На този ден 27.01   98 г. – След смъртта на император Нерва, Траян става император на Римската империя. 1299 г. – Създадена е Османската държава, впоследствие превърнала се в...