СБ ни отпуска 142 млн. евро за повишаване на жизнения стандарт

05.11.2008 | 10:57
по статията работи: Петър Чернев
Одобрените проекти са със срок от 17 години с петгодишен гратисен период
СБ ни отпуска 142 млн. евро за повишаване на жизнения стандарт

Бордът на изпълнителните директори на Световна банка одобри два проекта на обща стойност 142 млн евро, насочени към укрепване на интеграцията на България в Европейския съюз и повишаване на жизнения стандарт в страната. Подкрепата за България е в рамките на Стратегията за партньорство, приета от Борда през юни 2006 г.

Българската икономика бележи стабилен растеж от 2000 г. насам. По-нататъшното увеличаване на производителността на труда и заетостта е от жизнено значение за постигане на устойчивост на растежа, намаляване на разликите в доходите и улесняване на конвергенцията с другите държави-членки, посочиха от офиса на Световната банка у нас.

Заем II за Институционална реформа в социалния сектор - Политики за развитие (SIR DPL II), с участие от страна на Световна банка в размер на 102 млн евро, ще подпомогне дневния ред на реформата в България в сектори като здравеопазване, образование и социална защита. Проектът е насочен към подкрепа на политики за: (а) увеличаване на заетостта; (б) полагане на основите за дългосрочно увеличаване на производителността чрез насърчителни мерки за откриване на нови работни места и подобряване качеството на образованието; (в) повишаване на фискалната устойчивост чрез по-ефикасно подобрени на социалния сектор. Тези мерки се очаква да допринесат за ускоряване на процеса на сближаване с политиките и стандартите на ЕС, както и за по-добро здравеопазване, образование и социални услуги.

„За да ускори сближаването с европейските й съседи,” казва Орсалия Каландзопулос, Директор на Световна банка за Централноевропейските и Балтийските страни, „за България е изключително важно да инвестира в своя човешки капитал. Международният опит показва, че един от стълбовете за постигане на сближаване е добре функциониращият пазар на труда, както и по-ефективните социални услуги, достигащи до цялото население”.

Каландзопулос добавя: „В тези бурни за световните финансови пазари времена поддържането на скоростта на реформите е още по-належащо, а подкрепата на Световна банка за програмата на реформи в образованието, здравеопазването и социалния сектор придобива още по-голямо значение”.

Помощта на Световна банка е насочена главно към предоставяне на стратегически консултации на правителството по продължаващите реформи, например за:
  • Създаване на по-добри възможности за отделни лица за участие на пазара на труда, подобряване на институционалната рамка за дружествата за започване на нов бизнес и назначаване на работници и служители, както и за повишаване мобилността на работната сила.
  • Повишаване капацитета на образователните институции за оценяване качеството на образованието и за използване на информацията основно за подобряване на образователната система.
  • Изготвяне на план за преструктуриране на болничната мрежа и разработване на по-добра система на закупуване и реимбурсиране на лекарства.

Някои от очакваните резултати, свързани с подпомаганите от програмата политики, са: (а) увеличаване на заетостта до нива, отговарящи на критериите, поставени от Лисабонската стратегия на ЕС за растеж и заетост; (б) разработване на строга система за идентификация на проблемите с качеството на образователната система, включително чрез участие в международни тестове за оценка и въвеждане на матурите; (в) финансово устойчива система на здравеопазването; (г) по-ефективна образователна система с намаляващ брой отпаднали ученици и нарастващо съотношение учители-ученици до нивата в повечето от страните-членки на ЕС.

Подкрепа на социалното включване с акцент върху най-младите

Проектът за социално включване, подкрепен от Световна банка с 40 млн евро, ще подобри пред-училищната подготовка на деца на възраст под 7 години. Проектът е насочен главно към малгинализирани семейства и такива с нисък доход (включително деца с увреждания и други специални нужди).

Въпреки засиления през последните години икономически растеж и нарастващия жизнен стандарт, продължават да съществуват райони на бедност и маргинализация, включително сред ромското малцинство. Децата от бедни семейства са изправени пред далеч по-голям риск от ранно отрадане от училище в сравнение със средностатистическото българско дете, като често това става след 4-ти клас на началното училище. Една от причините за ранното отпадане е, че децата не са напълно подготвени дори за първи клас, до известна степен и поради факта, че много малко деца от бедни семейства посещават детска градина.

Световният опит показва, че програмите за образование в ранна детска възраст са най-ефективната мярка за засилване на социалното включване. Проектът за социално включване подкрепя иновативни програми за пред-училищна подготовка, включващи услуги за подобряване на родителските умения, консултации за родители и мерки за насърчаване на участието на деца от бедни семейства в предучилищни програми.

Проектът ще финансира пилотна фаза на национална програма, която, след като се направи оценка на въздействието, ще бъде приложена в национален мащаб с финансиране от Европейския социален фонд в рамките на българската Оперативна програма „Развитие на човешките ресурси” (ОП РЧР). Освен насърчаването на систематичен подход за преодоляване на социалното изключване, програмата цели създаване на капацитет в България за използване на Европейския социален фонд за финансиране на проекти за социално включване. Реализацията на този проект се основава на партньорството на органи и организации от всички нива на управлението на страната, включително на централното правителство и общините, както и на отделните общности. Правителството на България ще разработва политики и ще осъществява цялостното управление на програмата, докато общините ще кандидатстват за фининсиране по проекти, за подизпълнителнителски услуги от страна на неправителствени организации, включително такива, свързани с общностите.

„Социалното изключване води до значителни икономически разходи за България, ето защо има здрав икономически смисъл да бъдат взети мерки за борба с изолацията още сега”, казва Флориан Фихтъл, постоянен представител на Световна банка в София. „И което е още по-важно, България губи производителна човешка сила, което не можете да си позволите, имайки предвид демографския срив в страната. Ето защо е важно да се справите със социалната изолация стратегически, в самото начало на човешкия живот, чрез програми в ранното детство. Засилването на производителността и човешкия капитал е част от дългосрочната програма на България и е ключов елемент за сближаването на стандарта на живот с този на съседите от ЕС”.

Заемите са планирани в Стратегията за партньорство с Република България (2006 – 2009), рамков документ, формулиращ подкрепата на Световна банка, насочена към:
  • Поддържане на макроикономическа стабилност чрез разумна икономическа политика и изграждане на бизнес среда, благоприятстваща привличането на инвестиции, необходими за висок икономически растеж.
  • Повишаване на производителността чрез инвестиции в човешки капитал и модернизация на съответните институции.
  • Предоставяне на ефективни социални услуги с цел привличане за участие в обществото на бедни, уязвими и други социално изключени групи.
Одобрените проекти са със срок от 17 години с петгодишен гратисен период.
Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Венто - К ООД Проектиране, изграждане, монтаж и продажба на вентилационни и климатични системи.
Интерлийз ЕАД Лизинг на оборудване, транспорни средства, леки автомобили и др.
Holiday Inn Sofia A warm "Welcome" to Sofia's newest 5 Star hotel.
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Женевски конвенции
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Зимна приказка
  • Най-старата коневъдна ферма в света
Старият вампир извежда малкото вампирче за първото му среднощно пиршество. Набелязват жертва, малкото забива зъби и започва да смуче кръв, по едно време се спира и пита баща си: - Тате, до последна...
На този ден 25.11   1120 г. – Белия кораб потъва близо до Нормандския бряг. 1667 г. – Опустошително земетресение в Кавказ причинява смъртта на 80 хил. души. 1741 г. – С...