Промени в текстовете на проектозакона за устройството на българското черноморско крайбрежие, внесени от Комисията по местно самоуправление на парламента между първото и второ четене ще затруднят бизнеса, са казва в становище на членовете на УС на Съюза на българската туристическа индустрия /СБТИ/.
Ръководството на сдружението ще изпрати своя позиция по измененията до председателя на парламента и на водещата комисия по законопроекта.
Част от текстове практически приравняват териториите на черноморските градове с горските и земеделски земи. Най-силно това засяга градовете Варна и Бургас, които са туристическото и индустриално лице на България, се казва в становищеъо на СБИТ.
Тези текстове ще доведат до обезличаване на двата най-големи черноморски града, тъй като връщат градоустройството им с години назад. Те не са съобразени и с увеличаващия се туристически поток, което от своя страна изисква сериозно подобряване на качеството на туристическата база и предлаганите услуги.
СБТИ настоява за балансиран подход при приемане на Закона за устройство на българското черноморско крайбрежие, при който да се избегне опасността от една крайност да се премине към друга, а именно от масово и нерегламентирано застрояване към пълна забрана за строителство.
Опазването на околната среда и биоразнообразието са важни предпоставки за развитие на туризма и гаранция за неговата устойчивост. Ето защо, единствено разумният баланс между дейностите по опазване на околната среда и инвестиционните намерения ще гарантира качествения продукт на туристическата индустрия и обществения интерес, е становището на СБИТ.