СТО: Протекционизмът вреди на икономиката

21.06.2016 | 16:00
по статията работи: Даниел Василев
Ограниченията са елиминирали повече от 50% от търговията от 2008 г.
СТО: Протекционизмът вреди на икономиката
Снимка: Thinkstock/Guliver

Увеличаването на антитърговската реторика по света е съпроводено с имплементирането на протекциониски мерки правителствата на водещите икономики по света, предупреждава Световната търговска организация (СТО) в последния си доклад. Според институцията в периода между средата на октомври 2015 г. и средата на май тази година страните от Г-20 са въвели най-много нови политики, ограничаващи свободната търговия, от годините на Голямата рецесия.

Данните им показват, че през последната повече от половина година групата е въвела общо 145 политики, ограничаващи свободната търговия, което означава по около 21 мерки на месец. Същевременно според анализаторите тази тенденция съвпада със забавянето на глобалната търговия за пета поредна година. Освен това тя допринася за продължаващото бавно възстановяване на световната икономика, изтъкват авторите на доклада от СТО, които са на мнение, че антитърговската реторика е изключително тревожен феномен.

Това, от което имаме нужда в този момент, е да не затваряме вратата пред свободната търговия. Точно обратното – трябва тя да се ускори“, коментира генералният директор на Световната търговска организация Роберто Азеведо. Освен това той припомни, че в началото на Голямата депресия глобалните лидери обещаха да не повтарят грешките от Голямата депресия от 30-те години на миналия век и да не издигат отново търговските бариери, които според общоприетото мнение до голяма степен са спомогнали за влошаването на икономическата картина по време на една от най-тежките икономически кризи в човешката история.

И докато според СТО до голяма степен политиците са удържали на думата си, през последните години отново се наблюдава ръст на протекционизма на глобално равнище, макар той да не се доближава до равнището си от Голямата депресия.

На сходно мнение са колегите им от Международния валутен фонд (МВФ), които в блог пост вчера изтъкнаха, че страните трябва да намалят търговските бариери, за да подпомогнат ръста на продуктивността. Според институцията елиминирането на митата и акцизите ще доведе до ръст на производството от 0,3% в Южна Корея и 7% в Япония.

Според СТО от 2008 г. досега икономиките от Г-20 са въвели общо 1 583 нови ограничения пред свободната търговия и са елиминирали едва 387 такива. В резултат на това е елимнирана повече от половината от потенциална търговия.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Зимна приказка
  • Зимна приказка
  • Женевски конвенции
-  Тате, защо Земята се върти? -  Как така се върти, бе! Да не си ми изпил ракията?
На този ден 19.12   1732 г. – Бенджамин Франклин публикува Алманах на бедния Ричард 1783 г. – Уилям Пит-младши става най-младият министър-председател в историята на Великобритания...