СТО обяви антидъмпингови мерки на САЩ срещу китайски компании за нарушаващи правилата за свободна търговия

16.11.2016 | 17:55
по статията работи: econ.bg
На 3 декември 2013 г. Пекин внесе в СТО жалба срещу антидъмпингови мерки на САЩ, налагани срещу вноса на китайски машини, електроника, продукти на леката промишленост, метали и минерали
СТО обяви антидъмпингови мерки на САЩ срещу китайски компании за нарушаващи правилата за свободна търговия
Снимка: БГНЕС

Китай приветства решението на Световната търговска организация (СТО) относно някои антидъмпингови мерки, наложени от САЩ срещу китайски стоки. В него се казва, че тези мерки са нарушение на правилата на СТО. Според Министерството на търговията на Китай „САЩ и други държави, които започват търговски разследвания срещу Пекин злоупотребяват с мерките за търговска защита. Това има негативно влияние върху международната търговска среда". Представител на министерството заяви, че никоя страна не бива да налага стандарти, които са в разрез или излизат отвъд тези на СТО, както и да не се налагат антидъмпингови мерки, отклоняващи се от тези правила.

Световната търговска организация обяви за нарушаващи правилата на свободната търговия 13 антидъмпингови мерки, предприети от Вашингтон по отношение на китайски продукти. Тези нарушения се отнасят до насочен дъмпинг и отказа да се разделят мита.

На 3 декември 2013 г. Пекин внесе в СТО жалба срещу антидъмпингови мерки на САЩ, налагани срещу вноса на китайски машини, електроника, продукти на леката промишленост, метали и минерали. Годишният износ на тези продукти се оценява на близо 8,4 милиарда долара.

„Китай призовава САЩ да зачетат решението на СТО, да коригират погрешната си политика на злоупотреба с мерките за търговска защита и да гарантират, че китайските компании ще са обект на справедлива конкурентна търговска среда", се казва още в заявлението на Министерството на търговията в Пекин. В момента от ведомството оценяват доклада на панела на СТО и ще действията си в съответствие с процедурите за разрешаване на спорове в рамките на организацията.

През първата половина на годината Вашингтон наложи 18 мерки за търговска защита срещу китайски продукти, включително стомана, селскостопанска продукция и фотоволтаици. Като най-голямата пречка да китайските предприятия да реагират адекватно на антидъмпингови мерки се разглежда непазарния статут на китайската икономика. 

При влизането си в организацията през 2001 г. Пекин се съгласи да бъде третиран като „непазарна икономика" в продължение на 15 години, които изтичат на 11 декември 2016 г. 

С наближаването на тази дата обаче, някои влиятелни икономики като САЩ, ЕС и Япония оспорват признаването на Китай за страна с пазарна икономика и търсят начин „непазарния" й статут да бъде продължен, което е в ясно нарушение на споразумението. Прекалените търговски протекции са основната причина, поради която големите икономики продължават да инициират търговски разследвания срещу китайски продукти и да ограничават китайския достъп до пазарите си, казва Чън Сюедун от Китайската академия за международна търговия и икономическо сътрудничество.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Зимна приказка
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Зимна приказка
Между приятели: - На кого е кръстена дъщеря ви Гертруда? - На дядо си Пенчо. - ?!? - Беше герой на труда....
На този ден 19.12   1732 г. – Бенджамин Франклин публикува Алманах на бедния Ричард 1783 г. – Уилям Пит-младши става най-младият министър-председател в историята на Великобритания...