СТО понижи прогнозите си за международната търговия със стоки заради войната в Украйна

12.04.2022 | 16:20
по статията работи: econ.bg
Конфликтът между Русия и Украйна излага на риск крехкото възстановяване на световната търговия от пандемията
СТО понижи прогнозите си за международната търговия със стоки заради войната в Украйна

Световната търговска организация намали прогнозата си за растежа на търговията със стоки през тази година до 3% от предишна оценка за 4,7% заради войната в Украйна. За 2023г. се очаква увеличаване на международната търговия с 3,4 на сто.

Базираният в Женева орган предупреди обаче, че оценките за 2022 г. и 2023 г. "са по-малко сигурни от обикновено поради неясния изход на военния конфликт".

СТО също така намали прогнозите за световния икономически растеж през 2022 г. до 2,8% от 4,1%, преди да достигне 3,2% през 2023 г. и предупреди за възможна продоволствена криза, причинена от растящите цени, съобщи БНР.

Икономическата продукция в региона на Общността на независимите държави (ОНД, или CIS), която включва Русия и нейните съседи, но не и Украйна, се очаква да спадне със 7,9 на сто с оглед и на намаляване на вноса с 12 на сто. Износът от ОНД обаче би трябвало да нарасне с 4,9%, тъй като другите страни продължават да разчитат на руската енергия.

Западните санкции срещу Русия и Беларус, както и войната ще засегнат сериозно региона, отбеляза СТО.

"Икономическите отзвуци на този конфликт ще се простират далеч отвъд границите на Украйна“, каза генералният директор на СТО - Нгози Оконджо-Ивеала. "Сега е ясно, че двойният удар  - от Covid пандемията и войната - наруши веригите на доставки, увеличи инфлационния натиск и намали очакванията за растеж на производството и търговията".

Тя също така предупреди за задаваща се потенциална продоволствена криза, която би засегнала най-тежко бедните държави.

Конфликтът между Русия и Украйна, които са големи износители на зърно и торове, може да причини широко разпространен глад, каза генералният директор на СТО, като предупреди за ограничен износ или складиране на храни.

"В условията на криза е необходима по-голяма търговия, за да се осигури стабилен, справедлив достъп до най-необходимото. Ограничаването на търговията ще застраши благосъстоянието на семействата и бизнеса и ще направи по-тежка задачата за изграждане на трайно икономическо възстановяване от коронавирусната криза", каза още тя.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Зимна приказка
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Зимна приказка
  • Най-старата коневъдна ферма в света
Иванчо пита вкъщи: - Тате, как разговарят змиите? Бащата поглежда тъщата и подхвърля: - Защо мълчиш? Детето се интересува!..
На този ден 13.01   1610 г. – Галилео Галилей открива спътник на Юпитер – Калисто. 1822 г. – В Гърция е приет дизайнът на сегашния национален флаг. 1854 г. – Във...