Решението за вдигане на таксите за студенти в Софийския университет (СУ) с 8% вече е факт, въпреки отприщената вълна от недоволни. За окончателния ход съобщиха представители на ръководството на пресконференция по повод кандидатстудентската кампания за учебната 2013/2014 година, предаде iNews.bg.
Освен това годишният капацитет на СУ е повишен и в определени факултети местата за кандидатстване ще са повече. Друга промяна е изместването на кампанията с няколко месеца по-рано поради Великденските празници и идващите парламентарни избори. Тя ще стартира на 17 март с писмения изпит по журналистика.
Заместник-ректорът на учебното заведение Милена Стефанова и отговорникът за приема на студентите – Албена Григорова, уточниха, че увеличението се налага поради тенденцията на поскъпване на всичко в страната, която води и до по-високи разходи на университета. Увеличението на минималната заплата, както и наличието на висока инфлация също са изиграли роля в решението на ръководителите на СУ.
Един от най-витаещите в момента въпроси е за какво точно ще бъде използвано това увеличение като инвестиция. Ръководството обяви, че те ще бъдат инвестирани в поддръжка на базата и
лабораториите, които са необходими за някои специалности. В никакъв случай не става дума за осигуряване на допълнителни заплати за преподаватели и служители.
С това увеличение най-ниската годишна такса ще се закове на 360 лева, а най-скъпата ще остане специалност „Фармация“ с 1000 лева.
Стана ясно и още, че за част от специалностите с разширен прием се отпускат повече средства, от които те нямат реална нужда. По този начин се получава, че за специалност „Право“ има повече финанси за лаборатории и консумативи, от които младите прависти не се нуждаят реално. Същевременно специалности като „Химия“ и „Физика“ остават несубсидирани и се закриват места поради липса на консумативи и специализирани помещения.
Студентската общност изрази пълна готовност за протестни действия. На въпроса каква ще бъде реакцията на ръководството, ако се стигне до преки демонстрации, Стефанова контрира, че възпитаниците на СУ би трябвало да „знаят какво е това диалог“. Според нея обаче няма място за недоволство и паника – студентската система за кредитиране оперира както трябва, а младите хора имат, по думите ѝ, пълната възможност да продължат обучението си дори след 8% увеличение.
Обсъдена бе и рокадата на министерския ресорен пост, като ръководството на СУ изрази надежда, че новият министър на образованието академик Стефан Воденичаров ще реагира по-добре и ще бъде по-ефективен спрямо държавните университети.