Едва 26% от ромите в домакинствата в гетата и махалите имат постоянна или сезонна работа. Доходите на ромите са четири пъти по-ниски от доходите на "мнозинството". Това сочат данни от проучване сред ромската общност, които директорът на център "Амалипе" съобщи Деян Колев, цитиран от БГНЕС.
Делът на безработните в домакинствата е 22%, а доходите на човек от ромската общност са четири пъти по-ниски от тези на член от "мнозинството".
Близо 35% от родителите от ромски произход биха оженили децата си, без да съобразяват с техния избор. Макар 50% от ромските семейства да не одобряват тази идея, близо 1/3 от общността все още е склонна да не се съобрази с избора на младите.
Средната възраст за сключване на брак е 18 години. На 16 години близо 50% от ромите, които не са образовани, вече са сключили брак. С по-високото образование нараства и възрастта, като висшистите се обвързват пред закона на около 25 години. Според Деян Колев, тече процес на модернизация на ромите.
Изследването обхваща 595 домакинства и 2746 лица от ромските махали. Едва 9.8% от тях се определят като българи. Близо 20% се смятат за турци, а 53% се определят като членове на ромската общност. Има тенденция и на самоопределяне като членове от ромски групи - рудари, Миллет и др.
Ромите, които отхвърлят създаването на ранно партньорство, т.е. преди навършване на 16 години, са 47%. В същото време 13% допускат създаването на партньорство преди 14 години. Практиката момичето да избяга с момчето, в случай че родителите не са съгласни да се създадат семейства, се одобрява от над 60%. Заплащането на зестра среща широко неодобрение - 69%, като се подчертава, че най-ценно е момичето да е девствено. На това изискване държат особено много в групите на бургуджии и калдараши.