"България трябва да повишава енергийната си ефективност с по един процент всяка година, за да постигне целите на ЕС". Това заяви министърът на икономиката, енергетиката и туризма Трайчо Трайков по време на конференцията "Енергийна ефективност и ВЕИ", информира БТА.
През 2010 г. сме постигнали 3549 гигаватчаса годишно енергийно спестяване в рамките на тригодишната програма, което е надхвърляне с 1000 гигаватчаса на междинната индикативна цел от 3%, информира Трайков.
Това е и една от причините през миналата и през тази година страната ни да има рекорден износ на електроенергия. ЕК си е поставила за цел до 2020 г. да повиши икономията на енергия, а до 2050 г. да създаде нисковъглеродна икономика, което да доведе до спестяване на по 1000 евро на домакинство и до създаване на 2 млн. работни места, отбеляза енергийният министър.
"Използването на енергия от ВЕИ в индустрията е само около 3,5% от крайното енергийно потребление в този сектор, но това е на път да се промени чрез насърченията, които даваме със Закона за ВЕИ", каза Трайков. Той добави, че все повече предприятия проявяват интерес към проекти за изграждане на заводски инсталации от ВЕИ.
Готвят се промени в Закона за енергийната ефективност, с които ще бъдар приложени европейските директиви за енергийни характеристики на сградите. След 2020 г. всички нови сгради трябва да бъдат енергийно пасивни.
Големите компании могат да се възползват от процедурата по приоритетна ос 2 на ОП "Конкурентноспособност" за инвестиции в "зелената" индустрия, каза още Трайков, цитиран от iNews.bg. Над 78 млн. лева по програмата са предназначени за намаляване на енергийната интензивност и диверсификация.
Има и специална иновативна схема за финансиране на проекти за енергийна ефективност на малки и средни предприятия, с която 150 млн. евро по ОП "Конкуретноспособност" се комбинират с кредитен ресурс от Европейската банка за възстановяване и развитие.
С националният план за насърчаване на "зелените" обществени поръчки до 2014 г., който правителството прие преди месец, се увеличава пазарът на продукти, услуги и строителни работи с намалено въздействие върху околната среда.
Планът предвижда 60% от хартията, която използва държавната администрация, да е рециклирана, 60% от ИТ оборудването и 80% от офис осветлението да е енргоспестяващо, както и 60% от климатиците.
* Информацията е допълнена в 17:45 часа.