Само 4 страни в света с пътища по-лоши от българските

19.04.2011 | 12:14
по статията работи:
България според методологията на Световния икономически форум е определена като страна със средно развитие. Това стана ясно от данни, представени от министър Трайков
Само 4 страни в света с пътища по-лоши от българските

Кодова дума за SMS-играта на Econ.bg (за периода 18-20 април 2011 г.): DESET

Повече за играта ще научите ТУК. Участвайте, за да  спечелите големите награди, които раздаваме по случай 10-ия рожден ден на Econ.bg!

България според методологията на Световния икономически форум е определена като страна със средно развитие, но по някои показатели се нарежда след Индонезия, Черна Гора и Азербайджан. Това заяви министърът на икономиката, енергетиката и туризма Трайчо Трайков по време на форум за конкурентоспособността на българската икономиката, предаде агенция КРОСС.

Световният икономически форум наблюдава 139 страни, а най-добрият показател на България е за участието на жените на пазара на труда. Страната ни е на 35-то място по този фактор.

По качество на пътища България се нарежда на 135-то място, а по качеството на електропреносната мрежа и летищата - на 96-то. България заема 58-ма позиция по качество на здравеопазването, а за образователната система- 85, за ефективността на антимонополното законодателство - 114, съдебна система- 125, наличие на организираната престъпност- 124, иновации- 95.

По отношение на пазара на труда сме сравнително добре - на 58-мо място. Една от основните причини за доброто представяне по този показател са ниските разходи за прекратяване на трудовите отношения. Добре за компаниите и лошо за тези, които ги напускат, коментира Трайков. Друга причина е високият процент на жените, участващи на пазара на труда, което ни отрежда 35-о място. Министърът определи това като "постижение, което никой не може да ни отнеме".

Притеснително според него е силно изразената "загуба на мозъци" (127-мо място), което показва, че добре квалифицираните кадри предпочитат да търсят икономическия си просперитет в чужбина. Трайков коментира, че България е на 67-мо място по качество на висшето образование, на 45-то по достъп до интернет, става ясно от информацията на Dariknews.bg.

Според Трайков в момента българската икономика разчита основно на природни дадености и ниската цена на работната ръка. В държавния бюджет няма средства за повече инвестиции в секторите с висока добавена стойност и, затова, трябва да бъдат усвоени средствата по Оперативна програма "Конкурентоспособност".

Според министъра комбинацията между традиционнисектори и тези на бъдещето може да изведе България като лидер в иновациите през следващите 10 години. В момента в секторите с висока добавена стойност работят не повече от 500 хиляди души.

Комбинацията между същестуващите индустрии и тези, които са все още на изследователско ниво, ще доведе по думите на министъра до създаването на устойчиви индустриални клъстери. Фокусирането върху клъстери за IT, биотехнологии, индустриите, свързани със здравето, имат потенциал да утвърдят България като лидер в иновациите, допълни Трайков, цитиран от БТА.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Зимна приказка
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
Иванчо пита вкъщи: - Тате, как разговарят змиите? Бащата поглежда тъщата и подхвърля: - Защо мълчиш? Детето се интересува!..
На този ден 13.12   1294 г. – Папа Целестин V абдикира от папството, което е първият случай на абдикация на папа в историята на католицизма. 1519 г. – Експедицията на Фернандо...