Само 5 до 10% от чистата земеделска продукция, която се произвежда у нас, се консумира от хората в страната. Това стана ясно в рамките на кръгла маса, посветена на биобизнеса у нас.
Статистиката показва, че у нас се произвежда достатъчно чиста екологична храна, но тя не се реализира на българския пазар, заяви доцент Владислав Попов от Aграрния универитет в Пловдив, цитиран от БНР. "Българската биологичнa продукция, която отива за експорт в Европа, се връща с тройни и четворни цени в България", посочи той.
У нас има поле за развитие на биоземеделието. С холандско финансиране в Родопите вече се работи по проект, който да даде алтернатива на местното население. "Целта е да научим тези хора как да създадат бизнес от защитените местности, които имат, и да го комбинират с консумацията на биологични храни. Нека се обърнем към селските райони, в които, ако има едно младо семейство, то се чуди как да отглежда децата си и как всяка сутрин да ги води до училището", призова Владислав Попов.
Малцина са предприемачите у нас, които са пробвали да развиват биоферми, но опитът им е по-скоро негативен, сподели Кирил Вътев, собственик на месопреработвателна фирма. Според него по биопотенциал България е на първо място в Европа.
От хранително-вкусовия бранш настояват за държавна политика, която да развие сектора.