Всеки трети, явил се на изпит по български език в Пловдивския университет е получил двойка, съобщи за радио Пловдив Теофана Гайдарова, председател на изпитната комисия по български език в ПУ "Паисий Хилендарски".
Слабите оценки са 953 от общо 2 875 явили се кандидат-студенти. Отличните оценки от 5,50 до 5,90 са 61, има само една пълна шестица. Според Гайдарова в сравнение с други години резултатът е доста по-слаб. Впечатленията й са, че "грамотността наистина е самотен остров”. Причините за слабите резултати са различни – при някои кандидат-студенти личи пълна неграмотност, пълно неумение да пишат елементарни думи.
Според Теофана Гайдарова една от причините за тези грешки е, че младите хора са получили доста и неоправдано високи оценки на матурите.
Гайдарова счита, че българска граматика трябва да се учи в целия гимназиален курс. Освен това, трябва да се създаде Закон за езика и така, както се глобява за нарушаване при
паркирането, трябва да се глобява и за погрешни надписи, а така също и за лошо редактирани книги.
След като специалности като педагогика и филология не са желани и ги пишат при кандидатстване на едно от последните места - не могат да се очакват добри резултати от немотивирани хора. Според
Гайдарова проблемът за неграмотността идва от цялото общество – вината е на родители, учители и дори управляващи.
Предложението на Гайдарова за наказания и глобяване може да стане факт, ако бъде приет внесеният във вторник законопроект за българския език на депутата от БСП проф. Любен Корнезов. Нарушилите закона да носят отговорност по административен ред е предвидил вносителят.