От тази година бяха въведени минимални прагове за самоосигуряващите се лица. Това означава, че те трябва да плащат различни по размер осигуровки на базата на спечелените от тях доходи. Принципът е: Който печели повече, плаща повече. Според Кодекса за социално осигуряване при доход до 5400 лева, минималният осигурителен доход е 420 лева. В диапазона 5401 лева до 6500 лева минималният праг е 450 лева, от 6501 лв. до 7500 лева е 500 лева, а над 7500 лева - 550 лева.
Оказа се обаче, че ако двама самоосигуряващи се печелят една и съща сума, те ще плащат различни по размер осигуровки. Според счетоводителя на свободна практика Преслав Недев това е напълно несправедливо. Той даде пример с двама души спечелят 5000 лева за година. Единият, който през 2009 г. е плащал осигуровки на 260 лева, тази година ще плаща върху основа 420 лева. Условно ще го наречем "тарикат", защото е крил истинските си приходи, коментира Недев. По думите му - другият, който е декларирал всичко и тогава е спечели 5500 лв., тази година ще плати осигуровки за 450 лева. Това означава, че той ще бъде наказан за това, че си е декларирал всичките приходи коректно и честно, категоричен е счетоводителят.
Според Националната агенция за приходите законовите текстове са напълно справедливи, заяви говорителят на ведомството Росен Бъчваров. С последните законодателни промени се въвежда един диференциран осигурителен доход, според който хората, които са получавали различни доходи през 2009 г. и са ги декларирали през 2010 г., сега - през 2011 г. плащат различни осигурителни вноски (вноски върху различен осигурителен праг). Това означава, че номинално доходът на двамата може да е еднакъв, но осигурителната основа е различна.
Казано с други думи - човек, който е получил по-висок доход за предходен период, трябва сега да се осигурява на по-висок осигурителен праг, което е логично и нормално, категоричен е Бъчваров. Той допълни, че винаги, когато се внасят аваносово осигурителни вноски, се извършва годишно преизчисляване на вноските на годишна база, информира Dariknews.bg.
Междувременно от НАП напомнят, че и тази година голяма част от българите няма да имат да довнасят данък по годишните си декларации за облагане на доходите от 2010 г. Това е така, защото авансово удържаният им през миналата година данък (в размер на 10%) ще е равен на общо дължимия данък за 2010 г. (също 10%).
Срокът за подаване на годишните данъчни декларации през 2010 г. е 2 май 2011 г. Формулярите могат да се подадат по Интернет, с електронен подпис, чрез пощата с обратна разписка, в определени пощенски станции, където служител от "Български пощи" ще ви издаде входящ номер или на място в офис на Националната агенция за приходите. Подоходната декларация може да се изтегли безплатно от Интернет-страницата на НАП www.nap.bg.
Данъкът върху доходите по годишната данъчна декларация може да се плати по Интернет, чрез банков превод или директно в клоновете на банките, намиращи се в офисите на НАП, но не по-късно от 2 май 2011 г.
При плащане с банков превод се изисква попълването на платежно нареждане за плащане към бюджета. За да сте сигурни, че плащането ще бъде коректно, е важно да попълните личните си данни, периодът, за който се отнася плащането, входящ номер на декларацията. Важно е в платежното нареждане да впишете и кода за вид плащане (111213-"Данък върху доходите на физически лица - свободни професии, граждански договори, наеми и др." за декларациите за облагане на доходите на физически лица) в специално определеното за това поле, съветват от приходната агенция.