Санкциите срещу Иран могат да оскъпят петрола до 100 долара за барел

12.05.2018 | 09:30
по статията работи: econ.bg
Според анализатори на американската Bank of America Merrill Lynch след година не е изключено "Брент" да достигне и 100 долара за барел. Никой друг засега не е обявявал официално преминаването на тази психологическа граница в цената
Санкциите срещу Иран могат да оскъпят петрола до 100 долара за барел
Снимка: БГНЕС

Решението на САЩ да възстановят санкциите срещу Иран засяга около 4% от световния добив на петрол и износа на 450 000 барела на ден за Европа и 1.9 млн. барела за Азия. В четвъртък цената на петрола от сорт "Брент" достигна 78 долара за барел - най-високата от 2014г. насам, а прагът от 80 долара може да бъде преминат скоро, след като за последните 12 месеца той поскъпна с 60%.

Според анализатори на американската Bank of America Merrill Lynch след година не е изключено "Брент" да достигне и 100 долара за барел. Никой друг засега не е обявявал официално преминаването на тази психологическа граница в цената.

ОПЕК още не бърза да решава дали членовете ѝ да увеличат добива, за да компенсират намаляването на иранския износ. Подобно решение ще отнеме време, а изпълнението му - още повече. На сключилите нови договори се дават 6 месеца срок да ги приключат, след което на ноември санкциите влизат в сила. Но това не означава, че всички танкери с ирански петрол ще спрат - и при предишните санкции Техеран продължи да изнася известно време след началото на ембаргото.

Няколко бизнес издания на Запад побързаха да обявят за мъртва сделката между петролния картел и Русия, благодарение на която цената бе върната от ниските равнища и контролирана така, че да не стане прекалено висока и това едновременно да донесе полза на добиващите американски шистов петрол.

Първата среща на министрите от ОПЕК е на 22-23 юни и освен обсъждането на сделката, удължена до края на 2018г., те ще трябва да помислят дали да компенсират спада на износа от Венецуела. Заради катастрофалната икономическа политика на Николас Мадуро венецуелският добив рязко намаля и затова бе надхвърлена целият обем от 1.2 млн. барела на ден, който ОПЕК бе решила да съкрати. Първата техническа среща, на която ще изникне иранският проблем, е на 22-23 май в Джеда, Саудитска Арабия.

Източници на "Ройтерс" от организацията казват, че засега най-безопасният подход е да се следи ситуацията и да се изчаква. Европейските страни по иранската ядрена сделка обявиха, че ще продължат да я спазват, поради което на износа на петрол от Иран към континента се гледа като на индикатор накъде ще поемат събитията. Внимателно се следи какво правят Китай и Япония. За САЩ почти няма директен ефект, тъй като от десетилетия ирански петрол не се доставя до американските брегове.

В сряда източник от ОПЕК заяви, че Саудитска Арабия била готова да компенсира загубата на ирански петрол на световния пазар, но няма да действа сама. Няма и да предприема бързи стъпки - според оценките на саудитците първият реален ефект от американското ембарго щял да се усети през третото или четвъртото тримесечие. Саудитска Арабия искала единствено да компенсира иранския петрол, защото ако увеличи износа отвъд тези обеми, много е вероятно руснаците и други от ОПЕК да се ядосат и да започнат да заливат пазара, за да не изгубят позиции на него.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
ММС Инк. ЕООД Официален дистрибутор на Daikin-Япония. Лидер в производството на климатична техника.
Holiday Inn Sofia A warm "Welcome" to Sofia's newest 5 Star hotel.
Интерлийз ЕАД Лизинг на оборудване, транспорни средства, леки автомобили и др.
Резултати | Архив
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Женевски конвенции
  • Най-старата коневъдна ферма в света
-  Тате, защо Земята се върти? -  Как така се върти, бе! Да не си ми изпил ракията?
На този ден 06.11   1315 г. – Данте Алигиери (на портрета) е осъден на доживотно изгнание от Флоренция, а ако се върне е заплашен от изгаряне на клада. 1521 г. – Фернандо Магелан...