Свързаните с Украйна западни санкции тласкат страните от БРИКС към по-тясно икономическо сътрудничество с ускорени темпове, каза руският финансов министър Антон Силуанов по време на първата среща на финансовите министри и управителите на централните банки на страните от БРИКС, председателствана от Китай, пише RT.
Според финансовия министър „настоящата криза е създадена от някого“ и страните членки на БРИКС – Русия, Бразилия, Индия, Китай и Южна Африка – „разполагат с всички необходими инструменти за смекчаване на последиците от нея за съответните им икономики и глобалната икономика в по-широк мащаб."
Силуанов казва, че настоящата международна финансова система, базирана на щатски долари, трябва да бъде реформирана, за да гарантира „независимост и приемственост на икономическите процеси“.
За да предотвратят потъването на икономиките в криза, страните от БРИКС работят за реформиране на финансовото си взаимодействие, например чрез създаване на базирана на БРИКС междубанкова система за съобщения, аналог на SWIFT, от която Русия беше изключена миналия месец като част от ЕС санкции и други мерки.
„Това ни тласка към необходимостта от ускоряване на работата в следните области: използването на национални валути за експортно-импортни транзакции, интегрирането на платежни системи и карти, нашата собствена система за финансови съобщения и създаването на независима рейтингова агенция на БРИКС, “, каза Силуанов.
Перспективата за създаване на рейтингова агенция, насочена към БРИКС, например, е изключително положителна идея, казват анализаторите, тъй като големите рейтингови агенции Moody's, Fitch и S&P наскоро премахнаха рейтингите си за Русия поради натиска на санкциите, което затруднява Москва да сигурни чуждестранни инвестиции.
По време на срещата си представители на страните от БРИКС обсъдиха и сътрудничеството чрез Новата банка за развитие, инвестициите в инфраструктура и създаването на изследователска мрежа на БРИКС. Централните банки на нациите се съгласиха да проведат нов тест на механизма на резервния пул на БРИКС, който позволява на държавите-членки да разменят национални валути при нужда.