Най-тежък беше разговорът в сферата на отбраната, заяви българският премиер Бойко Борисов след срещата си с френския президент Никола Саркози, предаде специалният пратеникът на БГНЕС в Париж.
Никола Саркози прояви разбиране, че до момента ние не можем да купим френски корвети, а разговорът за ремонта на белгийските фрегати, които са френско производство предстои, когато страната бъде в по-добро състояние, поясни още Борисов.
Колкото до ядрената енергетика, а Франция е най-големият производител на съоръжения в нея, Саркози се учуди на нашите темпове, каза още Борисов и добави: При тях от първа копка до първи киловат минават седем години. Ние трябва да спасим парите, които са хвърлени в Белене и Никола Саркози пое ангажимент и той да помисли по този въпрос с френски фирми.
Как се отделяте от Русия, попитал Саркози Бойко Борисов, след като всичко е поръчано в Русия. Най-важното, според него, е сигурността на централата и по този повод той на три пъти по време на разговора цитира инцидента в Чернобил, поясни още българският премиер.
За да не бъдат хвърлени пари на вятъра търсим европейски партньори, заяви Борисов. Как може, попита Бойко Борисов, да хвърлим в една централа толкова пари и след като бъде построена, да се случи това, което стана със спрените реактори в Козлодуй. Едни реактори, които са напълно безопасни и имат още живот да бъдат спрени, подчерта Бойко Борисов. Никола Саркози е проявил разбиране и по този въпрос и се е ангажирал Франция да бъде движеща сила в отпускането на още 300 млн. евро за спрените блокове в АЕЦ "Козлодуй".
Франция ще подкрепи и предложението на България и Малта за строителство на център за бежанци.
Обсъдени са и ресорите на бъдещите еврокомисари, но това е въпрос и на по-нататъшни разговори с други европейски лидери - Силвио Берлускони и Сапатеро, които ще посетят България в скоро време.
Борисов и Саркози са си спомнили добрите времена в министерство на вътрешните работи, когато единия е бил главен секретар, а другият министър на вътрешните работи. Сега също има много добро сътрудничество между двете министерства, както и с ДАНС, каза Борисов. Темата с престъпността най-лесно ще преодолеем, каза Борисов и допълни, че това ще гарантира деблокирането и на фондовете. Не случайно подкрепата в правителството нараства, заяви той.
Малко по-късно днес започва среща на премиера в българското посолство с българо-френската общност в Париж. На срещите на Борисов днес с френския президент Никола Саркози и френския премиер Франсоа Фийон присъства и посланикът на България във Франция Ирина Бокова, която вече е избрана за генерален директор на ЮНЕСКО, за което тя получи поздравления и от Никола Саркози.