Саудитска Арабия, която е най-големия производител и експортьор на нефт в света губи позициите си на глобалния пазара, заради мерките по подкрепа на цените за сметка на ограниченията в добива, писа в. "Уолстрийт джърнъл", цитиран от сайта 3-news.net.
В частност по последни данни на министерство на енергетиката на САЩ, доставката на саудитски петрол за Щатите за седмицата, завършваща на 10 март са спаднали с 426 хил.барела на ден. Това е рекорден спад от ноември миналата година, когато страните от ОПЕК се договориха за намаляване на добива. Освен това Саудитска Арабия е намалила производството на гориво най-много сред страните членуващи в картела и дори преизпълнява задълженията си.
По данни на американското енергийно ведомство, ако през 1990-те години САЩ са купували около една трета от целия вносен петрол от Саудитска Арабия, то към края на ноември този показател е спаднал с 12% и е продължил да намалява.
Източници на изданието твърдят, че намаляването на доставките за САЩ е било очаквано, тъй като Саудитска Арабия се опитва да се преориентира към азиатските пазари.
В Китай обаче кралството губи конкуренцията по отношение на дела на пазара от Русия, сочат данните от китайските митнически справки. Така за 2016 г. дела на саудитския петрол в китайския внос на това горива са спаднали от 15% до 12%. Темпът на ръст на търсенето на петрол в Китай е един от най-високите в света.
В европейските страни, като Франция, Испания и Италия, саудитците изпреварват Иран и Ирак, сочат данните на Международната агенция по енергетика.
Съдейки по всичко, Саудитска Арабия съзнателно прави отстъпки и по отношение на плана за намаляване на добива, за да не допусне понижение на цените на петрола. Сега тя провежда политика на намаляване на зависимостта от експорта на енергоносители, но засега продажбата на петрол в чужбина остава основен източник на валутни постъпления в бюджета на страната и поддържането на стабилни цени е приоритет за саудитското правителство.