Саудитска Арабия има интерес да инвестира в производството и търговията с български храни и по-конкретно - със зърно, зелени фуражи, месо и риба. Това заяви министърът на земеделието на Кралство Саудитска Арабия д-р Фахад Абдулрахман Балгунаим, който е на двудневно посещение в страната ни по покана на българския си колега д-р Мирослав Найденов.
Двамата министри се срещнаха днес и обсъдиха конкретните възможности за увеличаване на стокообмена в селскостопанския сектор. Саудитските инвестиции, които могат да бъдат направени в земеделския сектор у нас, ще са на частни фирми, а не на държавата, поясни Балгунаим.
Двамата министрите изразиха увереност, че утре (29 септември) на предстоящия българо-саудитски бизнес форум ще бъдат направени необходимите контакти за сътрудничество и вече ще се започне работа по конкретни съвместни проекти. Освен това, по думите на Найденов, предстои подписване и на договор, който ще гарантира двустранните инвестиции.
По-рано през деня саудитският министър се срещна и с премиера Бойко Борисов и министъра на външните работи Николай Младенов. По време на срещата с тях е бил засегнат въпросът за предстоящото
откриване на посолство на Саудитска
Арабия в София и българско посолство в Рияд.
Очаква се това да стане скоро, въпреки кризата. Към настоящия момент посланикът на арабската страна за България е в Атина. Посланик Салех Мохамед ал Гамди многократно е заявявал желанието си търговските отношения между двете страни да бъдат възобновени и да се увеличат, тъй като в момента стокооборотът между двете страни е много под потенциала си.
От своя страна и министър Балгунаим подчерта, че търговският стокообмен между България и Кралството е много нисък. „Всяка една от двете страни има своите предимства", посочи още той.
И обясни, че още през 2007 година саудитският крал Абдула е направил инвестиция от 500 млн. долара за закупуване от други страни на хранителни продукти за населението по време на кризата. Освен това е предприел и стъпки за стимулиране на хранителното производство извън кралството. Саудитските инвестиции са насочени навън, тъй като в страната има остър недостиг на вода, необходима за селското стопанство.