Саудитска Арабия отваря врати за българския бизнес

24.04.2012 | 15:52
по статията работи: Теодора Пенева
Страната ни става част от селскостопанска кампания с бюджет от 800 милиона долара
Мирослав Найденов, министър на земеделието и храните
Мирослав Найденов, министър на земеделието и храните
Снимка: Булфото

България става част от мащабния проект на краля на Саудитска Арабия Абдула ибн Абдел Азис Ал Сауд за инвестиции в земеделието извън кралството. Това информира арабският министър на земеделието Фахад Абдулрахман Балгунаим по време на срещата си с българския министър на земеделието и храните Мирослав Найденов, съобщиха от пресцентъра на Министерството на земеделието и храните (МЗХ).

Министър Найденов предвожда българската бизнес делегация на форума в Риад, Саудитска Арабия.

Земеделският министър на кралството обяви, че от три месеца насам в страната му действа държавна инвестиционна кампания в областта на земеделието и хранителната сигурност, чиито бюджет възлиза на солидните 800 милиона долара. Предвидено е част от парите да бъдат вложени в България.

Интересът на арабската държава е за инвестиции в областта на зърнените култури и фуражите, както и на животновъдството, на рибните ресурси и на производството на храни.

Влагайки средства в чужбина, Крал Абдула цели да стабилизира хранителния сектор на национално и международно ниво. За тази цел той предвижда да изгради интегрирани партньорства със страни, които имат потенциал да развиват и да управляват селскостопански инвестиции. Амбицията е да се осигурят достатъчни количества и фиксирани цени за стратегическите земеделски култури, каквито са например зърнените. Това, смятат от Саудитска Арабия, ще донесе полза и на двете страни.

Критериите, по които се оценява една държава, потенциален сътрудник, са плодородните почви, благоприятните климат и води, както и спазване на законовия ред, прозрачност в бизнес отношенията и липсата на корупционна среда.

Отварянето на саудитския пазар за българския бизнес и инвестициите му в България бяха основните теми на провелата се днес среща. Стана ясно, че в момента арабската държава внася 5 милиона агнета от Австралия и 700 хиляди тона замразени пилета от Бразилия. От своя страна министър Найденов увери, че българските пилета и агнета са в пъти по-качествени и препоръча на домакините да изпробват в лаборатория техните качества.

В тази връзка от българската фирма "Меком" - Силистра посочиха, че осигуряват месечен износ от 40 хиляди агнета за Турция. Министър Балгунаи отвърна, че тези количества са твърде малки спрямо потреблението в Саудитска Арабия.

"Заповядайте, нашата държава е отворена за вас и вашите инвестиции", беше съответно отговорът на Мирослав Найденов.

Той подчерта още, че всяка година България изнася приблизително 3 милиона тона жито. Това е три пъти повече от вътрешното ни потребление и отговаря на това на Саудитска Арабия.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Бул Одит ООД Дружество за счетоводни консултации и одит.
ММС Инк. ЕООД Официален дистрибутор на Daikin-Япония. Лидер в производството на климатична техника.
Кооперативна охранителна фирма ООД КОФ ООД е специализирано дружество за комплексна охрана.
Резултати | Архив
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Женевски конвенции
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Зимна приказка
  • Най-старата коневъдна ферма в света
Иванчо пита вкъщи: - Тате, как разговарят змиите? Бащата поглежда тъщата и подхвърля: - Защо мълчиш? Детето се интересува!..
На този ден 17.04   1355 г. – Във Венеция за заговор против местната аристокрация е екзекутиран Марино Фалиеро. 1397 г. – За първи път Джефри Чосър разказва своите Кентърбърийски...