Промените в българската здравна реформа са „хаотични”, се казва в критичен доклад на Световната банка. Това се случва едва два месеца след като лидерите на управляващата коалиция в България приеха план за стимулиране на реформата в здравната система, коментира Business New Europe. Нов закон предвижда частни фондове да могат да се конкурират с държавната Национална здравно-осигурителна каса.
В момента текстовете се обсъждат в Министерския съвет и Световната банка. Финансовата институция, която до този е отпуснала десетки милиони долари в подкрепа на здравния сектор, обаче заяви, че реформата е „хаотична”, неясна и неефикасна. Това мнение се споделя и от специалисти от здравния сектор у нас.
Промените ще бъдат извършени на три етапа. Те предвиждат потребителите да могат да избират частен здравен фонд до края на 2008 година. След едногодишен преходен период (през 2009 година), частните фондове ще излязат на пазара наравно с НЗОК. Очакванията са, че до 2010 година частните осигурители ще бъдат напълно конкурентни на държавната структура.
Според експертите на Световната банка обаче тези срокове са нереалистични и е необходимо да бъдат представени нормативни документи, които да регулират сектора. Сред тях е и Националният рамков договор. До този момент документът не е подписан, тъй като българските лекари настояват за по-големи субсидии за здравната система през 2009 година.
Световната банка критикува плановете на правителството да продължи да използва рамков договор, който игнорира разликата в качеството на предлаганите услуги, и да предлага еднакво заплащане за всички болници. „Това е сериозен проблем”, се казва в доклада на банката. Не са предвидени и сериозни стъпки за намаляване на държавната регулация в страната – с много малки изключения повечето болници в България са все още собственост на държавата. В началото на годината Народното събрания прие закон, позволяващ приватизацията на болнични заведения. Оттогава обаче не е направена нито една стъпка в тази насока, твърди докладът на СБ.
Министерството на здравеопазването ще се окаже изправено пред сериозен конфликт на интереси, ако държавата продължава да предлага здравни услуги, а в същото време министерството се окаже основният регулаторен орган на дейността на частните здравни фондове. Частните фондове ще имат свободата да предлагат нови продукти, но тяхната конкурентоспособност вероятно ще бъде доста ограничена заради високите административни разходи, заложени в новия закон, коментират още от Световната банка. Фактът, че размерът на здравната вноска ще продължи да бъде определян от правителството, също ще окаже негативно влияние върху дейността на частните структури.