Инвестицията в човешкия капитал - това е основният фактор, който ще определи бъдещето на страните по света. Това заяви президентът на Световната банка Джим Йон Ким, който изнесе реч в рамките на 6-та Световна правителствена среща на върха в Дубай, посветена на въпросите за ефективното държавно управление и внедряването на съвременните технологии в различни аспекти от живота.
По думите на Джим Йон Ким всички страни по света ще трябва да са готови за истинска конкуренция в икономиката на бъдещето.
До 2050 година близо 150 млн. души ще напуснат пазара на труда, а други 450 млн. ще влязат в него. Това означава, че ще се породи недостиг от близо 300 млн. работни места, които ще трябва да бъдат създадениУ, предупреди Джим Йонг Ким. Той изтъкна още, че най-вероятно развитието на иновациите ще създаде много нови и различни професии от тези, които познаваме сега. Затова и в бъдеще Динвестицията в образователната системаУ трябва да се превърне в приоритет на световните правителства.
"Понастоящем около 250 милиона деца по света са неграмотни и още толкова нямат завършено училищно образование", алармира президентът на Световната банка и призова за промяна.
Той продължи, че при подготовката на студентите най-важната задача ще бъде Дда се уверим, че ще им бъде дадена възможността да се научат как да разрешават проблеми, как да развиват аналитичното си мислене и как да използват уменията си така, че да допринесат за икономиката на бъдещето.
"Много страни, които постигнаха голям напредък, започнаха да инвестират в своите граждани от най-ранната им възраст. Инвестициите в човешкия капитал - това е изключително важен процес и именно той ще определи бъдещето на света", заяви още ръководителят на организацията.