Световната банка: С войната идва непознат от години шок в цените на храните и енергията

28.04.2022 | 12:40
по статията работи: econ.bg
Войната в Украйна ще причини тази година най-големия шок в цените на енергийните суровини от 70-те години на миналия век насам, в тези на хранителните ще се отбележи рекорд за последните петнайсет
Световната банка: С войната идва непознат от години шок в цените на храните и енергията
Снимка: под лиценза на creative commons

Войната в Украйна ще причини тази година най-големия шок в цените на енергийните суровини от 70-те години на миналия век насам, в тези на хранителните ще се отбележи рекорд за последните петнайсет.

Такова предупреждение отправи в новата си прогноза за суровините Световната банка, според която ще поскъпнат редица продукти - от природен газ до пшеница и памук.

Поскъпването на тези стоки ще се усети силно по цялата верига на производство и доставки - не само защото Русия е ключов износител на енергия, а и защото заедно с Украйна е важен източник на редица основни храни и торове.

Спадът ще започне да се усеща през 2023 и 2024 г., но след три години цените отново ще са по-високи, отколкото преди войната. Освен това в случай на продължителен конфликт очакванията в тази прогноза може да бъдат надхвърлени.

Вероятна последица от това поскъпване е стагфлация - комбинация от слаба икономическа активност и нарастващ ценови натиск.

Какво поскъпване се очаква

Цените на енергията се очаква да се повишат със средно 50 на сто. Най-голям ще е ръстът в тези на природния газ в Европа, които ще се удвоят. Очаква се догодина и през 2024 г. да има спад, но и тогава ще останат с 15% по-високи, отколкото бяха миналата година.

Междувременно петролният сорт брент може да достигне средна стойност 100 долара за барел - рекорд от 2013 г. насам, с 40% повече спрямо 2021.

В периода между дъното от април 2020 г. и март тази година е регистрирано най-голямото 23-месечно повишение на цените на енергията от петролната криза през 1973 г.

В случая с храните няма да има спад след първоначалния шок поне в следващите 3 години, след като според ООН цената им вече достига стойности, рекордни за последните 60:

пшеницата ще поскъпне с 42.7%;

ечемикът - с 33.3%;

соята - с 29%;

олиото - с 29.8%;

пилешкото - с 41.8%.

Преди войната Русия и Украйна заедно изнасяха около 28.9% от пшеницата и 60% от слънчогледовите продукти по света. Очаква се повишение на цените на торове (с цели 69%), минерали, дървесина, чай, ориз и други. С пшеницата проблемът обаче ще е най-тежък, включително заради метеорологичните условия в Китай и Северна Америка, които предполагат, че реколтата няма да е достатъчно добра, за да замени руската и украинската.

Покачването на цените вече започва да има "много сериозен икономически и хуманитарен ефект", казва за Би Би Си Питър Нейгъл, съавтор на доклада. Според него "домакинствата по света усещат кризата" в разходите си.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
Блондинка звъни на оператора си: - Извинете, не ми работи интернетът... - А вие с рутер ли сте? Кратко мълчание... - Не, сама съм!!!
На този ден 13.01   1610 г. – Галилео Галилей открива спътник на Юпитер – Калисто. 1822 г. – В Гърция е приет дизайнът на сегашния национален флаг. 1854 г. – Във...