Световната банка гледа под лупа енергийния сектор у нас

07.08.2015 | 15:20
по статията работи: econ.bg
Организацията подписа договор с ресорното министерство за цялостен одит
Световната банка гледа под лупа енергийния сектор у нас
Снимка: Thinkstock/Guliver

Световната банка ще прави цялостен одит на финансовото състояние на българския енергиен сектор преди отварянето на пазара от началото на следващата година и старта на енергийната борса. Българският енергиен холдинг (БЕХ) и международната финансова институция подписаха днес консултантския договор в присъствието на енергийния министър Теменужка Петкова.

Стойността на договора не бе оповестена. Изпълнителният директор на БЕХ Жаклен Коен и министър Петкова обясниха, че за това е необходимо съгласието на Световната банка, а на постоянния представител на институцията Блага Джурджин й се наложи да напусне събитието по-рано. Така тя не можа да отговори на журналистически въпроси.

Според договора Световната банка трябва да направи цялостен преглед на финансовото състояние на българския енергиен сектор и набелязване на стъпки за преминаване към пълна либерализация на пазара на електрическа енергия до края на годината.

Договорът е със срок от 6 месеца. Той включва извършване на секторен финансов анализ. В частност той ще обхваща Националната електрическа компания (НЕК), като ще трябва да даде отговор на въпроса за финансовото състояние на дружеството и да набележи мерки за бъдещето й. На тази база ще бъде избран модел на енергийна борса, обясни министър Петкова.

Документът предвижда консултации на Световната банка с всички заинтересовани страни. От днешна дата до ноември се очаква за тази цел Световната банка да подготви междинен доклад, който да стане основа за промеи в закона за енергетиката обясни Петкова. Със Световната банка ще бъде обсъдена и възможността за компенсаторен механизъм, който да не позволи трупането на дефицит в НЕК при отварянето на енергийната борса.

Всички знаем, че либерализацияята на пазара трябва да се случи максимално бързо, каза министър Петкова. Тя припомни, че правителството вече е предприело няколко стъпки втази посока - издаването на лиценз на БЕХ от страна на Комисията за енергийно и водно регулиране за извършване на тази дейност (в края на 2014 г.) и подписването на договора между БЕХ и Норд пул. С подписването на днешният договор със Световната банка на практика вървим към либерализацията, обясни енергийният министър. 

Един от най-сериозните проблеми е свързан с разликата между цената, на която НЕК купува електронерегия и цената, по която продава. След либерализацията обаче няма да има регулиран пазар, а енергийният регулатор ще определя само цените на мрежовите услуги.

Въпросът е какво ще се случи с НЕК, която вече няма да е обществен доставчик, а играч на свободния пазар. В същото време електрическата компания ще продължи да изкупува електроенергия по дългосрочните договори с американските централи и по договорите с преференциални цени, тоест отново ще се оформи дефицит, обясни Петкова. Затова със Световната банка ще се търси компенсаторен механизъм, който да тушира недостига.

Още по темата четете на 3e-news.net.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Зимна приказка
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
Старият вампир извежда малкото вампирче за първото му среднощно пиршество. Набелязват жертва, малкото забива зъби и започва да смуче кръв, по едно време се спира и пита баща си: - Тате, до последна...
На този ден 30.12   1699 г. – С указ на цар Петър I в Русия е въведено летоброенето от Рождество Христово. 1703 г. – При земетресение в Токио загиват около 37 хил. души. 1853 г....