Световната банка ще спасява българските железници с пари срещу реформи. Това съобщи премиерът Бойко Борисов от Варна. Той ще се срещне днес с шефа на трезора Робърт Зелик в "Евксиноград", пише вестник "Стандарт".
Идеята на заема е да се покрият натрупаните дългове на БДЖ към кредитори и доставчици. Срещу парите обаче железниците трябва да представят план за преструктуриране и модернизиране на базата и дейността. Дълговете са около 450 млн. лева и немалка част идват от необезпечени договори анекси към тях, обясни на свой ред транспортният министър Александър Цветков. Той допълни, че заемът от Световната банка ще е без ипотека или някакъв друг залог. Екшън планът, срещу който ще бъдат отпуснати средствата, включва съкращаване на работни места, стриктна бюджетна дисциплина и ограничаване на ненужните разходи. В него трябва да бъде разписана и достатъчно ефективна система за достъп до влаковете, която да ограничи гратисчиите.
Експертите на Световната банка ще ни помагат и в подготвянето на проекти за пътища. Очаква се Борисов и Зелик да подпишат рамково споразумение, на което ще се "подпре" работата по Стратегията на Световната банка за партньорство с България до 2014 г. Финансовата институция ще даде рамо на МРРБ да подготви инфраструктурни проекти за около 4 млрд. лв., с които България да кандидатства през следващия програмен период 2014-2020 г. Освен за пътища, експертите ще съветват и за водните мастер планове на общините.
С Робърт Зелик в резиденция "Евксиноград" ще бъде и еврокомисарят Кристалина Георгиева, която е бивш вицепрезидент на Световната банка. Зелик ще се срещне и с вицепремиера и министър на финансите Симеон Дянков. В програмата му е предвидена среща и с президента Георги Първанов, който също в момента почива в морската резиденция, но ще си прекрати почивката заради визитата.
Днес премиерът Борисов, министърът Росен Плевнелиев и шефът на Световната банка ще открият улица във Варна. "Във вторник се връщаме в София, за да работим", каза Борисов. "Очаквам с нетърпение дискусиите, как банката в тясно партньорство с Европейската комисия може да подпомогне България да се възползва максимално от съществуващите ресурси", коментира преди дни Зелик.