Осем години след финансовата криза, светът отново страда от глобална задлъжнялост, което сериозно тревожи МВФ.
Брутният дълг на нефинансовия сектор е нараснал над два пъти в номинално изражение от началото на века, достигайки 152 трилиона долара през изминалата година, според данни на МВФ. Дългът включва правителствения дълг и този на нефинансовите организации и домакинствата.
При настоящите си нива, дългът е в размер на 225% от световния брутен продукт, алармираха от МВФ.
Около две трети от дълга е частен, докато останалата една трета, равняваща се на около 85% от БВП е правителствен.
В допълнение, слабият ръст на световната икономика, прави изключително трудно посрещането на задълженията, предупреждават още от международната финансова институция.
„Невероятно големия размер на частния дълг, е сред най-големите заплахи пред възстановяването на световната икономика и основен риск за финансовата стабилност“, се казва още в доклада на МВФ. „Историята ни учи, че е много лесно да се подценява заплахата от частния дълг в моменти на икономически подем“.
Масивният правителствен дълг, усложнява ситуацията за централните финансови институции, които се опитват да стабилизират световния ръст с фискална политика и стимули.
През тази седмица финансовите министри и централните банкери от страните – членки на МВФ, се срещат във Вашингтон, за годишната среща на фонда.