Световният икономически форум: Климатът и корупцията са най-големите проблеми за младите

29.08.2017 | 17:55
по статията работи: econ.bg
Промените в климата за трета поредна година са най-важният глобален проблем според запитаните, а корупцията е най-важният национален проблем и основната причина зад неравенството
Световният икономически форум: Климатът и корупцията са най-големите проблеми за младите
Снимка: под лиценза на creative commons

Климатичните промени, конфликтите и корупцията са най-големите проблеми за младите хора, гласи доклад на Международния икономически форум, базиран на интервюта с над 30 000 души на възраст под 30 години по света.

Промените в климата за трета поредна година са най-важният глобален проблем според запитаните, а корупцията е най-важният национален проблем и основната причина зад неравенството. Темата се пренася и на работното място, тъй като младите хора ценят "достойнството и откровеността над всичко друго, когато става въпрос за лидерите на страната, включително работодателите".

Най-големите проблеми – климатът, конфликтите и корупцията

Най-сериозните глобални проблеми са климатичните промени (48.8% от запитаните), военните конфликти (38.9%) и неравенството (30.8%). Над 91% от интервюираните са на мнение, че е науката е доказала, че хората са отговорни за измененията в климата.

Що се отнася до националните предизвикателства, те са определяни като "отчетност на правителството и прозрачност/корупция" от 46.9% от запитаните, неравенство (38.1%) и липса на икономически възможности/работа (30.5%)

Корупцията бива определяна и като основната причина зад неравенството от 48.6% от отговорилите, а веднага след нея се нареждат ниските приходи и достъпът до качествено образование.

Кой е отговорен

Запитани кой носи най-голямата отговорност за справяне с належащите проблеми, 34.2% отговорят отделните хора, а 29% - правителството. Международните организации и глобалните компании получават едва 9%.

Склонността към поемане на лична отговорност личи и в отговора на въпроса "Бихте ли променили начина си на живот, за да опазите природата и околната среда", на който 78.1% отговарят с "да".

Идентичност

За много млади хора идентичността вече не се основава на региона, в който живеят, религията или етноса; те се определят просто като "хора" (40.8%). Това е най-популярният отговор и при разбивката по отделни региони.

18.6% се определят като граждани на света, а едва 13% посочват националността като основен стълб на идентичността си. С още по-малка подкрепа са отговорите "религия" (7.3%), "регион" (5.8%), "философски вярвания" (5.7%) и "етнос" (2.5%).

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Зимна приказка
  • Женевски конвенции
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
Когато разбрали, че бързият влак от София до Бургас пътува 8 часа, китайците били истински впечатлени от размерите на България...
На този ден 24.01   41 г. – По време на Палатинските игри в Рим Касий Херея убива император Калигула. 1848 г. – Започва Калифорнийската златна треска в Сакраменто. 1862 г....