Глобалното използване на въглища достигна рекордно високо ниво през 2023 г., тъй като търсенето в нововъзникващите и развиващите се икономики остава силно. Това става ясно от последния доклад на Международната агенция по енергетика (МАЕ).
Търсенето на въглища нарасна с 1,4% през 2023 г., надхвърляйки 8,5 млрд. метрични тона за първи път, тъй като се очаква използването им в Индия да нарасне с 8%, а това в Китай - с 5%, поради нарастващата нужда от електроенергия и слабото производство от вецове.
В ЕС и САЩ обаче използването на въглища намалява с около 20% през 2023 г., се казва в доклада, цитиран от "Ройтерс".
На глобално ниво използването на въглища не се очаква да намалее до 2026 г., когато значителното разширяване на възобновяемия капацитет трябва да помогне за по-ниско използване с 2,3% в сравнение с нивата от 2023 г., дори при отсъствие или по-силни политики за чиста енергия.
Очаква се Китай да представлява повече от половината от глобалната експанзия на възобновяемите енергийни източници през следващите три години, което ще доведе до спад на търсенето на въглища в страната през 2024 г. и оставане на плато до 2026 г., казват от МАЕ. Половината от потреблението на въглища в света идва от Китай, така че перспективите за въглищата ще бъдат значително повлияни през следващите години от скоростта на внедряване на чиста енергия, метеорологичните условия и структурните промени в китайската икономика.
Тази година се очаква Китай, Индия и Югоизточна Азия да отговорят на три четвърти от световното потребление на въглища спрямо една четвърт през 1990 г., като потреблението в Югоизточна Азия се очаква да засенчи САЩ и ЕС през 2023 г., се казва в доклада. До 2026 г. Индия и Югоизточна Азия са единствените региони, в които се очаква потреблението на въглища да нарасне значително.