12 администрации упражняват контрол върху търговията на дребно с лекарства. Това става ясно от наръчник „Административен контрол върху търговията на дребно с лекарствени продукти“, издаден от Български фармацевтичен съюз (БФС), коментира пред iNews Светослав Крумов, главен секретар на УС на НБФС.
По думите му аптеките са може би едни от най-контролираните обекти въобще.
„Това, което не разбираме е, след като към аптеките се предявяват такива изисквания и след като в тях се осъществява високо специализирана дейност, защо държавата не осигурява нормални условия за тяхното функциониране, с което да гарантира непрекъсваемост на достъпа на пациентите до лекарствена терапия и повишаване на качеството на фармацевтичните услуги“, заяви Крумов.
Той посочи, че през последните 12 години държавата създаде условия за развитието на големи верижни структури, нелоялна конкуренция и дъмпинг на цените. Това превърнало аптеките в битпазар, а фармацевтите били принизени до продавачи в бели престилки.
„Стигна се до там, че пациентите обикалят, за да закупят лекарство на възможно най-ниската цена без значение къде и кой им го предоставя, като пренебрегват опасностите за собственото си здраве и се излагат на рискове“, смята Крумов.
По данни на световната анализаторска компания IMS Health, стойността на лекарствения пазар у нас през 2014 г. е малко под 2,8 милиарда лева, от които около 2,3 млрд. лв. е оборотът, който минава през аптечния пазар, а 0,4 млрд. лв. - през болничния.
Цялото интервю със Светослав Крумов може да прочетете в iNews.bg.