Интернет адресите по стандартния протокол IPv4 в Европа и в Близкия изток ще свършат в началото на 2012 г., прогнозира Европейската комисия в отговор на питане, отправено от Ивайло Калфин и Катрин Траутман, които са лидери съответно на българската и на френската делегации на социалистите в Европейския парламент.
Сигурността на интернет и достъпът на гражданите и бизнеса до цифровите услуги са акцент в работата на Калфин като евродепутат.
Всички свободни адреси за региона вече са разпределени от Интернет корпорацията за присвоени имена и адреси (ICANN). Последният пакет беше предоставен в началото на февруари. По данни на регионалната организация, отговорна за присъждането на IP адресите в Европа и Близкия изток - RIPE NCC, те ще бъдат изчерпани до началото на следващата година, дори при най-строги икономии.
Уникалните адреси по стандартния протокол IPv4 са ограничени до около 4.3 милиарда. В същото време не всички имена са активни, но обновяването на вече присвоени адреси с цел оптимизация на тяхното използване, би било скъпо и би забавило въвеждането на адреси от ново поколение. Ето защо се предвижда протокол IPv4 да бъде заменен с версия 6 (IPv6), която има капацитет да осигури 340 индецилиона (340 трилиона трилиона трилиона) уникални адреса.
"Прилагането на стандарта IPv6 е свързано с допълнителни разходи, а и той не е и напълно съвместим със съществуващия IPv4 стандарт. Това означава, че те ще трябва да се използват паралелно за определен период от време", коментира Ивайло Калфин.
Европейската комисия е дала вече 100 млн. евро за разработки, свързани с новата версия, но напредъкът не е достатъчно бърз, признава комисарят за цифровия дневен ред Нели Крус. Въпреки това тя смята, че преминаването към IPv6 е най-добрият и единствено възможен път напред, не само заради огромния му капацитет, но и защото той осигурява платформа за иновация в базираните на интернет протоколи услуги и апликации.
В момента Брюксел преговаря със страните членки да обявят обществени поръчки за създаването на пилотен проект, който да стимулира практическото преминаване към протокол IPv6, както и размяната на опит между страните. Комисар Крус се съгласява с Траутман и Калфин, че макар правителствата да имат важна роля, водещ в случая ще е частният бизнес и че се налага да бъде насърчена частната инициатива.
"ЕК трябва спешно да насърчи правителствата на страните членки да разработят национални програми за преминаване към новия стандарт. Необходимо е и да се разработят нови финансови инструменти, които да насърчат инвестициите от страна на частния сектор", заяви Ивайло Калфин по повод позицията на Европейската комисия.
Според Брюксел в последните години значително се е увеличила готовността на доставчиците на интернет за преминаване към IPv6. Страниците по новия протокол стават все повече, дори Европейската комисия е подготвила тестов вариант в IPv6, но като цяло преминаването към новия стандарт се бави.