графика: Дневник.bg
С близо 18 на сто са паднали сделките с имоти в София през третото тримесечие на годината в сравнение със същия период на миналата година. Това показват данните на Агенцията по вписванията. Тенденцията започва през второто тримесечие на годината и се запазва през периода юли - септември. За първото тримесечие на годината е отчетен ръст от над 13%. Това е причината общо за деветмесечието на годната спадът да е само малко над 4 на сто в сравнение с миналата година, съобщи Дневник.bg.
От агенциите за недвижими имоти казаха, че след разразяването на икономическата криза от края на септември сделките са паднали рязко и много трудно се сключват. Инвестиционни сделки почти липсват, а покупката на жилища става след дълго обмисляне, коментира Тихомир Цаков, собственик на "Аристо". Тенденцията е към забавяне, като големите чужди инвеститори отлагат сключването на сделките за края на първото тримесечие на 2009 г., каза и арх. Валери Левиев, собственик на "Елта консулт".
Най-голям спад от близо 40% има в района на Банско и Разлог през третото тримесечие на 2008 г. в сравнение със същия период на миналата година. През първите и вторите три месеца на годината обаче е отчетен ръст съответно от 18 и 7%. В останалите планински курорти Самоков и Боровец, които попадат на териториите на съдебните райони Самоков, Смолян и Чепеларе, е отчетен ръст на сделките с имоти за деветте месеца на тази година в сравнение със същия период на предходната.
В морските общини Балчик и Каварна покупко-продажбите на имоти през второто и третото тримесечие на годината намаляват в сравнение със същия период на миналата година. Поморие обаче бележи ръст и през трите тримесечия на 2008 г. в сравнение с предходната. Минимално покачване на сделките има и в Бяла.
Варна и Пловдив също бележат спад на сделките с имоти през последното тримесечие на годината съответно с близо 8 и 16%. Останалите големи градове Бургас, Русе, Стара Загора и Благоевград отбелязват ръст на сделките с имоти.
За страната сделките с имоти са намалели с близо 3 на сто през третото тримесечие, докато за деветмесечието спадът е под 2%, или около 4000 покупко-продажби по-малко. И през трите тримесечия на годината е регистриран спад за цялата страна в сравнение със същите периоди на миналата година, показват данните на Агенцията по вписванията.