Законопроектът за реформата на здравеопазването в САЩ на демократите от Камарата на представителите предвижда редица нови данъци, такси и правителствени укази за големите играчи във фармацевтичната индустрия, включително застрахователни компании, лекари и производители на медицинско оборудване.
Всички тези мерки са въведени главно в опит да се намерят достатъчно пари за реформата, твърди AP. Демократите, обаче, се опитват и да постигнат компромис между по-твърдите и по-умерените крила в партията си, за да може законопроектът да получи необходимата му подкрепа.
Едни от попадащите в обхвата на законопроекта субекти са производителите на медицинско оборудване, които не успяха да се договорят с Обама предварително дали и колко да дадат за реформата. Така Камарата на представителите добави към законопроекта 20 млрд. долара от данъци върху продажби на медицински консумативи. Това е повече, отколкото индустрията иска да плаща, но по-малко от намеренията на Сената да събере 40 млрд. долара.
За разлика от производителите на медицинско оборудване, фармацевтичните компании се договориха предварително с Вашингтон. Те ще дадат 80 млрд. долара за реформата, но Камарата на представителите се гласи да иска повече. Това ще даде шанс на администрацията на Обама да договори цените на лекарствата, които получават бенефициентите по федералната програма за подпомагане Medicare. Все пак фармацевтичните гиганти извлякоха и поправка в своя полза – 12 години пазарни протекции за лекарства срещу рак, Паркинсон и други смъртоносни болести.
Очаква се Камарата на представителите да гласува законопроекта си за здравна реформа следващата седмица.