„Проблемът при санирането на сгради не е нито нормативен, нито ресурсен. Основното предизвикателство е сдружаването на собствениците в един вход". Това каза министърът по управление на средствата от ЕС Томислав Дончев, който участва днес в годишната конференция на Българския съвет за устойчиво развитие, с акцент върху екологизирането на сградите.
Форумът беше посветен на бъдещето на България в контекста на европейската политика за устойчиво развитие, сгради и градско развитие, информира БТА.
Министърът заяви, че санирането, като абсолютен европейски приоритет, ще се радва на по-щедро финансиране в следващия програмен период, а България ще настоява за опростяване на правилата и процедурите. Това ще спомогне парите да се движат по-лесно и бързо, и административният товар ще се облекчи, мотивира се Дончев.
„Санирането на сгради е безкрайно поле за работа, което не само че не струва нищо, но и пести пари на хората и на бизнеса и създава работни места в България. То е важно за престижа на страната и за банковата система, ако тя се включи". Това заяви еврокомисарят Кристалина Георгиева по време на конференцията.
По думите на Георгиева в Стратегията "Европа 2020" в рамките на зеления растеж, ударението основателно е поставено върху енергийната ефективност и конкурентоспособност. „От това, което правим в енергетиката, зависи това как изглежда икономиката ни и какви са показателите ѝ. В тази област има огромен икономически потенциал, защото е добре за околната среда, за гражданите и за компаниите", заяви Георгиева.
Тя показа графика, която представя възможностите за инвестиции с ефект както за съкращаването на вредни емисии, така и за икономиката. Номер едно в тази графика е изолацията на сградите, което струва минус 150%. "Това, ако не го правим, ние просто акъл нямаме", коментира Георгиева.
Сред другите възможности за едновременно намаляване на вредните емисии и икономически ефект на потребители и бизнес тя отбеляза ефективността на превозните средства, на системите за осветление, при затоплянето на водата, използването на биогорива. „Животът ни в сградите формира около 20 на сто от вредните емисии и това е повече, отколкото карането на коли", мотивира се еврокомисарят.
* Информацията е допълнена в 15:05 часа.