Ако януари беше показателен за годината, пред която са изправени инвеститорите в глобален мащаб, най-вероятно те ще имат трудности през 2016 г., коментират от Wall Street Journal. Тревогите за състоянието на китайската икономика, покачването на цената на долара спрямо останалите глобални валути и поевтиняването на суровия петрол доведоха до срив на Standard & Poor's 500 с 5,07% през първия месец за годината – най-слабото му представяне от 2009 г. насам, когато икономиката все още беше в рецесия. Спадът му идва след 6 години на покачване, което приключи още през 2015 г. Освен това борсите все още може да не са достигнали дъното, смятат анализатори.
Въпреки това дори и в условията на потенциална приближаваща се рецесия пред инвеститорите все пак има възможности и полезни ходове, както и решения, които трябва да избягват. Те трябва да мислят в контекста на изграждането, а не унищожаването на портфолиото си, смята директорът по паричен анализ в Morningstar Inc. Даниел Кулътън, цитиран от Wall Street Journal. Ето списък на най-важните неща за инвеститорите през настоящата година:
1. Спадът на цените на петрола
Поевтиняването на суровия петрол на международните пазари породи страхове от глобална рецесия, финансови проблеми за страните производителки и фалит по дълга за американските петролни компании.
Предвид спада на стойността на акциите на компаниите от енергийния сектор дали сега е моментът за навлизане на пазара? Не е възможно да преценим дали тези акции могат да се оценят като привлекателни, без да знаем какви динамики ще настъпят пред цените на петрола, смята главният инвестиционен мениджър в Eaton Vance Investment Management Еди Перкин. Ако инвеститорите искат да придобият акции на енергийни компании, то успешна стратегия би могла да бъде закупуването на малко количество ценни книжа на относително равни интервали, независимо от текущите цени. Това ще намали риска от извършени в погрешния момент покупки, смята той.
Но инвеститорите не бива да се втурват да купуват акции на енергийни компании, смята бившият главен инвестиционен стратег в Merrill Lynch & Co. Ричард Бернщайн. Според него обикновено когато всеки пазар се приближава до дъното на бизнес цикъла, последната динамика преди най-ниската точка може да бъде изключително стръмна. Отделните инвеститори често се представят по-добре, когато закъснеят за партито, вместо когато подранят, добавя той.
2. Забавянето на икономическия растеж в Китай
Въпреки че Китай е втората по големина икономика на света, директното ѝ въздействие върху фондовата борса в САЩ е умерено – по-малко от 8% от приходите на компаниите от Standard & Poor's 500 идват от азиатската страна. Въпреки това статистическите данни от Китай трудно могат да не окажат влияние върху фондовите пазари в Съединените щати, смята главният инвестиционен директор на Charles Schwab Investment Management Омар Агилар. Нещо повече – ефектът ще бъде концентриран върху малките комапнии, фокусирани върху местния пазар, вместо върху големите мултинационални фирми, смята още експертът.
3. Свиването на корпоративните приходи
Тъй като пазарите в момента са изключително фокусирани върху Китай и цените на петрола, все още не е известно дали свиващите се корпоративни печалби ще окажат обичайното си силно въздействие върху пазарите. За инвеститорите, които следят внимателно фирмената среда в САЩ, новините със сигурност са изключително негативни.
През последното тримесечие на минлата година корпоративните приходите са се свили със средно 6% на годишна основа, като най-голям е спадът в енергийния сектор – с 60%. Въпреки това, ако цената на суровия петрол не продължи да спада през тази година, данните за корпоративните печалби може да се подобрят, смятат експерти.
4. Волатилността и промяната в настроенията
Страшно е да притежаваш акции, когато пазарите рухват. Страхът често подтиква хората да извършват действия, за които съжаляват по-късно. По принцип хора, които не могат да се позиционират на пазара на един вид акции, не трябва да ги купуват, смята фънд мениджърът в Motley Fool Funds Уилям Баркър.
Инвеститорите, които искат да играят с по-консервативна стратегия, трябва да изберат акциите на компании, предлагащи регулярни дивиденти, които имат доминираща позиция на съответния си пазар и мощен балансов отчет. Именно тези компании са по-малко волатилни.
5. Дългосрочните макроикономически тенденции
Освен реакциите на пазарите на новините от деня, акциите биват афектирани и от дългосрочните икономически трендове, смята главният директор на Altegris Investments Inc. Джак Ривкин. Сред тези тенденции е продължаващото напрежение в икономиките, основаващи се на сектора на услугите, сред които е и тази на САЩ. Сшпред него инвеститорите трябва да търсят растеж в сферите като ресторантьорството и хотелиерството, облачните услуги, фирмите за професионални услуги и финансовите компании. Потребителският сектор е сред другите силни страни на икономиката на САЩ, счита Ривкин.
6. Изборите в САЩ
Инвеститорите мразят несигурността, а именно тя се покачва по време на президентски избори. Обикновено точно тогава фондовият пазар бележи спад. От Втората световна война насам в края на втория мандат на президентите индексите са отбелязвали спад от средно 1,4%. Но след това, по време на първата година от управлението на новия президент, средното покачване достига 6,2%. То е още по-високо през първата година на втория мандат на президентите, когато средно борсите са растяли с 10%.
7. Лихвените проценти и Федералният резерв
В продължение на 3 години се говореше, че Федералният резерв ще увеличи ливените проценти за пръв път от Голямата рецесия от 2008-2009 г. и понякога тази реторика оказваше благоприятно въздействие върху пазарите. Но след повишаването на бенчмарковите лихвени проценти с 0,25 процентни пункта през декември, вече сякаш изглежда, че централната банка на САЩ едва ли ще ги увеличи отново през 2016 г.
А притесненията от ново намаляване на лихвите отново присъстват, особено в контекста на забавящия се икономически растеж и тежкото състояние на финансовите пазари.