Снимка: Econ.bg
С мнозинство от гласовете на десните партии в Столичния общински съвет (СОС) беше прието решение за сезирането на Конституционния съд по повод на Закона за управление на отпадъците в област София-град. Съветниците от БСП гласуваха "против", информира bTV, позовавайки се на информация на БТА.
В решението се посочва, че с приемането на закона се суспендират присъщи правомощия и компетентност на Столичната община, залегнали в Конституцията и в законите на Република България, както и Европейската харта за местно самоуправление.
Съветниците решиха да бъде образувана процедура за сезиране на Конституционния съд за решаването на спора между Столичния общински съвет и Министерския съвет. Те призовават народните представители от 40-ото Народно събрание да не подкрепят на второ четене законопроекта поради неговата противоконституционност.
"В случай че законът бъде приет на второ четене, призоваваме президентът да упражни правомощията си по налагането на вето и връщането му за повторно разглеждане", се посочва в текста на решението.
Днешните решения бяха взети по време на днешното извънредно заседание на СОС. На нея беше поканен президентът Георги Първанов, но на поканата се отзова само неговият съветник по икономическите въпроси Николай Иванов. Общинарите призоваха народните представители, да не гласуват на второ четене проектозаконът за софийския боклук, информира Агенция "Стандарт".
Шефът на групата на БСП в СОС Жельо Бойчев припомни, че в Неапол държавата иззела правомощията на общината на сметта, за да спаси града от криза. Колегата му Георги Кадиев обаче заяви, че за него законът има само временно значение. Неговото предложение беше, да се запише, че действието на закона е от 1 юли до 31 декември. БСП ловко сваля дебата на битово ниво, като се опитва да прикрие, че законът се пише изцяло заради частни интереси, възразиха тъмносини.
Ако се приеме законът, пред общината ще се появят десетки управленски казуси, категоричен е секретарят на общината Росен Желязков. Какво ще се случи със столичния инспекторат и с общинската администрация, която събира такса смет и с договорите сключени досега по изграждане на интегрираната система за управление на отпадъците, пита Желязков.