Българските семейства са готови да дадат 2000 лв. от бюджета си, за да санират домовете си. Това показват данни от социологическо проучване към май, поръчано от Министерството на регионалното развитие и благоустройството (МРРБ).
Сумата е далеч по-ниска от тази, която експертите пресметнаха, че домакинствата трябва да заделят, за да осигурят половината от парите за саниране. За жилище между 70 и 80 кв.м обновяването ще
струва 10 000 лв., т.е. около 5000 лв. семействата трябва да извадят от джоба си, пише в днешния си брой вестник "Сега".
Въпреки това МРРБ отчете "все по-положително отношение на хората към обновяването на многофамилни жилищни сгради". 43% от анкетираните имат положително мнение към кампанията, а 37% биха се включили
в проекта.
За гражданите една от основните пречки е липсата на финансиране. Такъв отговор са дали 83% от анкетираните. 56% са посочили, че обновяването на блока, в който живеят, би било проблемно заради големия брой възрастни хора, които също живеят там и не разполагат с налични средства.
„Въпреки това близо 30 на сто са посочили, че са готови да кандидатстват по програмата и да вземат кредит. Това показва, че могат да бъдат постигнати добри резултати по програмата”, коментира министър Лиляна Павлова. За 43% основната пречка пред санирането е невъзможността да се разберат със съседите, пише в днешния си брой вестник "Монитор".
До момента са подадени 83 заявления за саниране по Оперативна програма „Регионално развитие”. 10 от тях обаче били автоматично отхвърлени, защото не отговаряли на изискванията за кандидатстване. На условията отговарят сгради, проектирани след 26 април 1999 г., панелни и тухлени, минимум на 3 етажа с поне 6 апартамента. Може да кандидатстват и отделни входове.
Заявленията, които ще продължат по-нататък в процедурата, също не са изрядни, коментира Десислава Йорданова, директор на дирекция „Жилищна политика” към регионалното МРРБ. Например към много от тях не били добавени всички необходими документи.