След дълъг и продължителен дебат и три процедурни вота, Сенатът най-после прие така чакания законопроект за здравна реформа в САЩ, предаде AP.
"Сега вече сме наистина способни да изпълним обещанието си за реформа в здравеопазването, която да донесе допълнителна сигурност и стабилност на американските граждани. Това ще е най-важният закон в САЩ след приемането на социалното осигуряване през 1930 година", заяви радостният от развоя на нещата американски президент Барак Обама.
С 60 на 39 гласа демократите наложиха волята си за четвърти път на републиканците. И при трите процедурни вота, и при обикновеното гласуване демократите и двамата независими сенатори в горната камара на Конгреса гласуваха „за", докато републиканците бяха твърдо против. Сега остава версията на Сената да бъде хармонизирана с тази на Камарата на представителите, които гласуваха законопроект още преди месец.
Последната стъпка преди новият закон да бъде подписан, обаче, няма да е чиста формалност. В двете версии на Конгреса има значителни разлики, но демократите твърдят, че са стигнали твърде далеч, за да се провалят на финалната права. Долната камара иска да задължи работодателите да предоставят здравна застраховка на служителите си, а горната не иска; Камарата на представителите залага на изплащане на разходите по реформата с увеличение на данъците за най-богатите, а Сенатът - с редица данъци, включително с данък върху твърде скъпи планове за застраховка. Най-важното е, че планът на Камарата на представителите ще струва на САЩ 1.2 трилиона долара за десет години, а на Сената - 900 млн. долара за десет години. Освен това версията на Камарата на представителите допуска пряка намеса на държавата при разпределение на здравните застраховки, а във версията на Сената няма такова разрешение.
И двата законопроекта дават възможност на още над 30 млн. американци да получат здравни застраховки, които досега бяха непосилни за тях. Законопроектите забраняват на частните застрахователни компании да искат такси на базата на съществуващи вече медицински проблеми за клиента. Изчисленията сочат, че новият закон би трябвало да намали дефицита за държавната хазна със 130 млрд. долара през следващите 10 години. За пръв път почти всеки американец ще има здравна застраховка и ще се дават субсидии на социално слаби, за да получат такава. Най-вероятно работодателите ще бъдат задължени да застраховат своите служители посредством система от данъчни кредити.
Очаква се преговорите между Сената и Камарата на представителите за уеднаквяване на законопроектите да започнат следващата седмица.