Сериозен отпор срещу увеличване на минималната заплата

27.01.2011 | 14:29
по статията работи:
БСК, БТПП и Менда Стоянова се обявиха против предложението на КНСБ
Сериозен отпор срещу увеличване на минималната заплата

Вчера от КНСБ поискаха минималната работна заплата да се увеличи с 50 лв. и да стане 290 лева от 1 юли. Изпълняващият длъжността президент на синдиката Пламен Димитров обясни, че отказът на правителството да въздейства върху минималната работна заплата е довел до реалния й спад с 2,3 на сто през миналата година и очакван 6% реален спад на покупателната й способност в края на годината.

Повишаване на заплати може да става само след наличие на статистика за повишаване производителността на труда. Тогава ще сме готови да поставим такъв въпрос на дискусия, коментират от Българската търговско-промишлена палата (БТПП) предложението на синдиката в позиция, изпратена до медиите.

В нея се посочва още, че и в момента има фирми, в които се повишава възнаграждението, но това е резултат на тяхните икономически успехи, на по-добро управление и по-висока производителност. В същото време, в които наистина растат приходите и производителността и това не се отрази в заплатите на работниците и служителите, не бива да се разчита на нищо добро.

От БТПП коментират още, че работодателските организации са поели ангажимента да работят за съгласуването на ясни критерии за определяне на минималната работна заплата, а не за нейното повишаване. Може да се окаже, че е спаднала производителността на труда и тогава трябва да се мисли накъде ще се върви и дали ще се плаща повече при намалена производителност.

Всичко друго е предпоставка за неустойчиво развитие и ходове, които могат да имат отрицателно въздействие върху стабилността на икономическата среда, отчитат още от БТПП.

В същото време председателят на Българската стопанска камара Божидар Данев отхвърли идеята на КНСБ за повишаване на минималната заплата, защото, според него, това би увеличило безработицата, предаде БНР.

Има една сериозна връзка между размера на заплащането и безработицата. Ако ние в момент, когато имаме едно крехко възстановяване в икономиката, настояваме за вдигане на заплатите във всички отрасли, бихме засилили натиска, той е много сериозен, за увеличаване на безработицата. Добре, разбираме, че изостават доходите на населението, но това е кризисно състояние, трябва да разбираме, че трябва временно да ограничим тези искания, обясни Данев.

Малко по-рано в предаването ни "Преди всички" председателят на парламентарната комисия по бюджет и финанси Менда Стоянова определи предложението на КНСБ като "анитиикономическа логика".

По думите й основното в икономиката е, че заплатата, била тя средна, минимална или друга, може да бъде увеличавана, ако има съответната промяна на производителността на труда, става ясно от информацията на стопанската камара.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Зимна приказка
  • Женевски конвенции
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Зимна приказка
-  Тате, защо Земята се върти? -  Как така се върти, бе! Да не си ми изпил ракията?
На този ден 22.01   1690 г. – Индианското племе Ирокези подписва мирен договор с британските власти в Северна Америка. 1723 г. – В Русия е издадена заповед за борба с...