Разследващата комисия по подозренията в корупция по адрес на действащи или бивши избраници в Парламентарната асамблея на Съвета на Европа (ПАСЕ) установи "сериозни съмнения" за някои от тях, съобщи ПАСЕ в неделя, цитирана от БГНЕС.
Разследващите са "установили, че съществуват сериозни съмнения, че някои действащи или бивши членове на ПАСЕ са се отдали на корупционни действия в полза на Азербайджан" в аферата, наречена Кавиаргейт (Caviargate), според ПАСЕ, посочва АФП.
Основната разлика между Европейския парламент (като институция на Европейския съюз), ПАСЕ има възможността само да разследва, препоръчва и съветва. Препоръките са основно в областта на човешките права, но имат значителна тежест в европейската политика. Европейският парламент и други институции на ЕС често се позовават на данните на ПАСЕ.
Парламентарната асамблея се състои от общо 642 членове - 321 постоянни членове и 321 техни заместници. Те се избират или назначават измежду народните представители на националните парламенти на всяка страна-членка на Съвета на Европа.
Всяка държава има от двама до осем представители в зависимост от броя на населението. Българската делегация в ПАСЕ се състои от шестима представители и шестима техни заместници от различни парламентарни сили, избрани на пропорционален принцип.