До десет години половината държавни гори у нас ще бъдат сертифицирани. Това съобщи инж. Любчо Тричков, шеф на дирекция „Проекти и стратегическо планиране” в Изпълнителната агенция по горите.
По думите му към момента 424,86 хил. хектара гори имат такъв документ. Това обаче е едва около 10% от горските територии в страната.
Тричков обясни, че сертифицирането на горите е сериозна пазарна възможност, която все още не се използва от нашата страна. Сега България изнася сравнително малко необработена дървесина, а европейският пазар за дървесни продукти става все по-чувствителен на търсенето на сертифициран продукт.
Експертът разясни, че у нас горската сертификация е доброволна, но с нея се осигурява и насърчава икономически изгодно стопанисване на горите при спазване на социалните стандарти и правата на местното население, като същевременно се опазва и околната среда.
Тенденцията на пазара показвала, че в световен мащаб все повече потребители на дървесина се интересували дали суровината търсят доказателства, че горските продукти, които се предлагат на пазара, са сертифицирани.
Засега няма срок, в който цялата дървесина в европейската общност да бъде сертифицирана, но има траен недостиг на такъв материал, информира в. „Монитор“. В момента всички големи производители на продукти от дървесина търсят сертифицирана суровина, защото искат да са сигурни, че тя е добита по законен път.
За да може една гора да получи сертификат, трябва да са изпълнени над 200 критерия.
Със 100 % сертифицирани гори в региона е Хърватия, съседна Румъния е осигурила подобен документ за половината си горски терени, кориите в почти цяла Полша имат такава тапия.
Предстои в страната да се залесят около 4,5 хил. хектара, като 2 хил. от тях ще бъдат в териториите на горите, а останалите върху изоставен поземлен фонд.